Άθλος Ορεστιάδας-Παναθηναϊκός 2-3: Νίκησε αλλά έχασε βαθμό το Τριφύλλι

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-2 σετ (25-20, 16-25, 17-25, 22-25, 12-15), όμως έχασε βαθμό από τους Ακρίτες που είχαν παίξει στα ίσια και τον Ολυμπιακό.

Το Τριφύλλι ξεκίνησε πολύ νωθρά την αναμέτρηση, με τον Άθλο Ορεστιάδας να το εκμεταλλεύεται στο μέγιστο και ν’ αποκτά προβάδισμα τριών πόντων (5-2), το οποίο διατήρησε μέχρι τα μέσα του σετ. Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 13-13, ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν ξανά τις λύσεις για να πάρουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (17-14) και εν τέλει να φτάσουν στην κατάκτηση του σετ με σκορ 25-20.

Στο δεύτερο σετ απέκτησε από νωρίς προβάδισμα ασφαλείας (5-10), το οποίο διεύρυνε στη συνέχεια (13-20) για να ισοφαρίσει στα σετ (1-1) με σκορ 25-16. Παρόμοια, στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός βρέθηκε γρήγορα στο +5 (4-9), το οποίο και διατήρησε μέχρι τα τέλη του σετ (13-18), ώστε να πάρει κεφάλι στα σετ (2-1) με σκορ 25-17.

Στο τέταρτο σετ αν και ο Παναθηναϊκός είχε το μομέντουμ, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση βελτιώνοντας τόσο την επίθεση όσο και την άμυνά τους. Με βασικό εκφραστή των επιθέσεών τους τον Ριζόπουλο βρέθηκαν στο +3 (12-9), παραμένοντας σε θέση οδηγού μέχρι το τέλος του σετ, στέλνοντας το παιχνίδι σε tie break.

Στο tie break ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα, παίρνοντας… αέρα τριών πόντων (0-3). Το ματς έληξε με τον Παναθηναϊκό να κάνει το 15-12, μετά από λάθος σερβίς των γηπεδούχων για το τελικό 3-2 στα σετ.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Τζεπκινλής, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Βαλκανιώτης, Μέκιος Αναστ., Γραμματεία: Σαρδάνη Χρ.