Α.Σ.Π. Θέτις-ΑΕΚ 2-3: Νίκη και τρίτη θέση για την Ένωση

Στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών, η ΑΕΚ νίκησε τη Θέτιδα με 3-2 σετ.

Η Ένωση με τους δύο βαθμούς της νίκης ανέβηκε στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ η Θέτιδα που γνώρισε τη 4η ήττα της φέτος, με τον βαθμό που απέσπασε έφτασε τους 6.

Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στα σετ με το 25-23, αλλά η «Ένωση» έβγαλε αντίδραση φτάνοντας σχετικά εύκολα στο 1-2 (19-25 και 17-25). Το σύνολο του Γιώργου Ρούση πήρε παράταση στο όνειρο για τη νίκη, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι στο 5ο σετ ήταν αποτελεσματικότεροι και έφτασαν στη νίκη. Η Γιαμίλα Νίζετιχ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση με 25 πόντους…

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 9-16, 20-21, 25-23
2ο σετ: 8-4, 15-16, 18-21, 19-25
3ο σετ: 3-8, 14-16, 15-21, 17-25
4ο σετ: 8-6, 16-12, 21-17, 25-23
5ο σετ: 5-4, 7-10, 8-12, 10-15

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 7 άσσους, 48 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 70 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-23, 19-25, 17-25, 25-23, 10-15) σε 134′

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Χέιντεν 16 (13/43 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 26% άριστες), Πολιτάνσκα 2 (2 άσσοι), Σιρίνινα 11 (8/17 επ., 3 μπλοκ), Λέιθαμ 16 (13/26 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χάρντεμαν 14 (11/29 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 52% υπ. – 19% άριστες), Παπαγεωργίου 6 (3/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 65% υπ. -29% άριστες), Μανάι, Φλιάκου, Παυλοπούλου, Λουκά.

Α.Ε.Κ. (Ουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 25 (21/53 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 53% υπ. – 25% άριστες), Καλαντάτζε 13 (10/14 επ., 3 μπλοκ), Βλαχάκη 19 (18/42 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 16% άριστες), Κωνσταντινίδου 2 (2/4 επ.), Σίλβα 18 (15/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουλίκοβα 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 76% υπ. – 41% άριστες), Διάλλα, Καλντερόν 1 (1/4 επ.).

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Οικονόμου Βασ., Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος, Επόπτες: Ζαρμπίνης, Κατσιάρας, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.