Volley League Ανδρών, 4η αγωνιστική: Πρώτη νίκη για τον Πήγασο – Αήττητοι οι “ερυθρόλευκοι” στην κορυφή

Αρκετό θέαμα μας επιφύλασσε η 4η αγωνιστική στη VolleyLeague Ανδρών, που ολοκληρώθηκε την Κυριακή, 13/11, με την αναμέτρηση Πήγασος Πολίχνης-Άθλος Ορεστίαδας, στο οποίο οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 3-0 στα σετ.

Την Παρασκευή 11/11, ο Ολυμπιακός κέρδισε καθαρά τον Αριστοτέλη Σκύδρας, ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 4ης στροφής του Ελληνικού πρωταθλήματος, και που κράτησε στο αήττητο τους “ερυθρόλευκους” με 11 βαθμούς.

Το Σάββατο 12/11, το πιο χορταστικό ματς της Α1 ανδρών έγινε στο Ζηρίνειο, όπου η Κηφισιά, μετά από αγώνα τριών ωρών, νίκησε τον ΑΟΝΣ Μίλων 3-2 σετ. Συγκλονιστικό ήταν το tie-break, όπου η Κηφισιά επικράτησε με 21-19, ενώ αγώνας τελείωσε 5 λεπτά μετά τα μεσάνυχτα της Κυριακής.

Λίγο πιο πέρα, στον Άγιο Θωμά, ο Παναθηναϊκός παρότι βρέθηκε πίσω με 2-1 στο ντέρμπι με τον Φοίνικα δείχνοντας αγωνιστικά προβλήματα, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να κάνει την μεγάλη ανατροπή επικρατώντας με 3-2 και παίρνοντας έτσι τους 2 βαθμούς, έναντι εντός των Συριανών.

Από την, άλλη ο ΠΑΟΚ με όπλα το σερβίς και το μπλοκ και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Θεόδωρο Βουλκίδη νίκησε στο Ηράκλειο τον ΟΦΗ με 3-1 σετ και σημείωσε την τρίτη νίκη του μετά την 4η αγωνιστική στη Volley League. Ο δικέφαλος έπιασε τους 9 βαθμούς, ενώ ο ΟΦΗ γνώρισε την τρίτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Την Κυριακή 13/11, ο Πήγασος είχε την υπεροχή στην επίθεση και στο σερβίς και επικράτησε με 3-0 σετ του Άθλου Ορεστιάδας, έχοντας κορυφαίους τους Αργύρη Μαυροβουνιώτη, Απόστολο Αρμενάκη που σημείωσαν 16 και 12 πόντους αντίστοιχα, για την τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.