ΠΑΟΚ-Μαρκόπολο 3-0: Μόνος πρώτος ο «Δικέφαλος» του Βορρά

Ο ΠΑΟΚ νίκησε εύκολα 3-0 σετ το Μαρκόπουλο στο κλειστό της Πυλαίας και έμεινε μόνος πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα.

Οι «ασπρόμαυρες» μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και πήρα εύκολα τα πρώτο σετ με 25-16. Στο δεύτερο σετ, το Μαρκόπουλο πάλεψε περισσότερο, όμως οι γηπεδούχες κατάφερα να γυρίσουν το σετ από 11-15 σε 19-15, με ένα σερί 8-0. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τρίτο σετ, όπου ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κάνει το 3-0 και να πανηγυρίσει την πέμπτη του νίκη σε ισάριθμα ματς στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε μια ώρα και εννέα λεπτά για να φτάσει στη νίκη. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τις παίκτριες του Μαρκόπουλου. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 50 επιθέσεις, 14 λάθη αντιπάλων, επτά άσσους και τέσσερα μπλοκ. Οι πόντοι του Μαρκόπουλου προήλθαν από 34 επιθέσεις, 13 λάθη αντιπάλων, τρεις άσσους και έξι μπλοκ.

Οι πόντοι:

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 4 (4/12 επ.), Κρολ 16 (15/28 επ., 1 άσσο), Στράντζαλη 8 (7/18 επ., 1 άσσο, 23% υπ.-09% άριστες), Βεργίδου 2 (2 μπλοκ), Κέιφρι 22 (16/25 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ.-38% άριστες), Μπλάνκο 9 (7/9 επ., 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 56% υπ.-38% άριστη), Κλέπκου 1 (1/3 επ.).

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Φιτζμόρις 14 (13/29 επ., 1 μπλοκ), Νάγκελς 3 (0/1 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σμιθ 6 (6/18 επ., 17% υπ.-17% άριστες), Φίτερερ 11 (8/13 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Αλλαγιάννη 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Καλανταρίδου 6 (6/17 επ., 32% υπ.-26% άριστες) / Γούλα (λ, 45% υπ.- 39% άριστες), Δήμου (λ), Δικαιούλια, Κωτσαρά, Γράβαρη, Βαϊοπούλου.

Οι δηλώσεις του αγώνα:

Μάρκο Φενόλιο (Προπονητής Π.Α.Ο.Κ.): «Είμαι πολύ χαρούμενος, είναι σημαντικό το ότι συνεχίσαμε τις αγωνιστικές μας υποχρεώσεις με μία ακόμη νίκη, είμαι ικανοποιημένος γιατί είναι η πέμπτη σερί νίκη, κάτι που δεν είναι εύκολο να συμβεί. Τις επόμενες δύο βδομάδες έχουμε δύο παιχνίδια στη Θεσσαλονίκη, ένα εκτός έδρας με τον Άρη και στη συνέχεια εντός με τον ΖΑΟΝ και μετά με τον Ολυμπιακό. Το μόνο «αγκάθι» του σημερινού αγώνα ήταν το ξεκίνημα του δεύτερου σετ, στο οποίος όμως δείξαμε χαρακτήρα και το ανατρέψαμε και αυτό που μετράει στο φινάλε είναι το τρίποντο».

Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο (Προπονητής Μαρκοπούλου): «Ξέραμε από την αρχή ότι το παιχνίδι θα ήταν δύσκολο, ο Π.Α.Ο.Κ. είναι μία πολύ καλή και φορμαρισμένη ομάδα και οι στόχοι μας σίγουρα δεν είναι ίδιοι. Είμαι χαρούμενος από το δεύτερο σετ που παίξαμε καλό βόλεϊ μέχρι τη μέση του, στη συνέχεια δυστυχώς χάσαμε το… μυαλό μας και ομάδες όπως ο Π.Α.Ο.Κ. σε τιμωρούν. Δεν είμαι πλήρως ικανοποιημένος γιατί δεν κάναμε αυτό που μπορούμε. Επιστρέφουμε με εμπειρίες αλλά όχι βαθμούς, χρειάζεται περισσότερη ενέργεια, ειδικά στο αμυντικό κομμάτι. Επόμενο παιχνίδι είναι απέναντι στον Ολυμπιακό, ένα ακόμη δύσκολο παιχνίδι όπου μπορούμε να τα πάμε καλύτερα. Έχω πίστη στην ομάδα, μπορούμε να συνεχίσουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί και να βγάλουμε ωραία πράγματα φέτος».