Παναθηναϊκός-Οντολένα 3-0: Βήμα πρόκρισης στους “16” του Challenge Cup

Ο Παναθηναϊκός έκανε βήμα πρόκρισης στους 16 τους Challenge Cup μετά τη νίκη με σκορ 3-0 (25-19, 25-14, 25-19) επί της Οντολένα Βόντα.

Οι “πράσινοι” έδειξαν πως έχουν αφήσει πίσω τους την ήττα από τον Μίλωνα και κυριάρχησαν στο σημαντικό ευρωπαϊκό παιχνίδι με τους Τσέχους, μην αφήνοντας περιθώρια αμφισβήτησης στους αντιπάλους τους.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Φερνάντο Ερνάντεζ με 18 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Κόβαρ με 9 πόντους, Πετρέας με 8 και Φράγκος με 7.

Ο Παναθηναϊκός στην Τσεχία (16/11, 18:00) θέλει δύο σετ για να προκριθεί.

Στο ξεκίνα του παιχνιδιού οι «πράσινοι» δυσκολεύτηκαν στους πρώτους πόντους, αφού στην αρχή του σετ πήγαιναν πόντο πόντο μαζί με την Οντολένα στο σκορ (9-9). Στην συνέχεια, κατάφεραν να πάρουν μικρό προβάδισμα μετά τα μισά του σετ με (14-12). Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ήταν πολύ προσεκτικοί σε άμυνα και επίθεση και το κατέκτησαν με 25-19.

Το δεύτερο σετ ήταν ένας μονόλογος για τον Παναθηναϊκό αφού οι φιλοξενούμενοι αντιστάθηκαν μόνο στους πρώτους πόντους στο 3-3. Η συνέχεια ανήκε στο “τριφύλλι” ολοκληρωτικά, αφού το σετ ολοκληρώθηκε με 25-14.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν και πάλι σοβαρός και παρά την προσπάθεια των Τσέχων να πάρουν ότι μπορούν από το ματς, οι “πράσινοι” δεν άφησαν περιθώρια και κατέκτησαν το σετ με 25-19 και το παιχνίδιο με 3-0..

Τα σετ: 25-19, 25-14, 25-19

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-18, 25-19
2ο σετ: 8-4, 16-11, 21-12, 25-14
3ο σετ: 5-8, 16-13, 21-17, 25-19

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 36 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Οντολένα προήλθαν από 2 άσσους, 28 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-14, 25-19) σε 72′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 9 (7/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Πετρέας 8 (2/6 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Γιάκομπσεν 1 (1 μπλοκ), Ρανγκέλ 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 7 (7/12 επ., 60% υπ. – 30% άριστες), Ερνάντεζ 18 (16/25 επ., 2 άσσοι) / Γκρουμούσας (λ, 41% υπ. – 18% άριστες), Μπάσης.

ΟΝΤΟΛΕΝΑ ΒΟΝΤΑ (Μάρτσιν Κρις): Κάρμοντι 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Χλάντικ 12 (11/23 επ., 1 άσσος), Σουλτς 4 (4/13 επ., 33% υπ. – 0% άριστες), Τσάνσι, Σβόμποντα 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 47% υπ. – 24% άριστες), Χόρακ 1 (1/3 επ.) / Γιέζεκ (λ, 58% υπ. – 21% άριστες), Χάντραβα (λ), Σεβαλιέ 2 (2/6 επ.), Τόμαν, Γιατσνίτσκι, Τσούκουρ, Φεράρο 1 (1/2 επ.).