ΟΦΗ-Αριστοτέλης Σκύδρας 3-0: Πρώτη νίκη για τους Κρητικούς στο πρωτάθλημα

Ο ΟΦΗ νίκησε 3-0 σετ τον Αριστοτέλη Σκύδρας στο Ηράκλειο και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι Κρητικοί είχαν σε καλή μέρα τους Τζάρβις και Σικούκου που είχαν από δώδεκα πόντους, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν τον Μέντεζ Ινγκλέσιας σε μεγάλη μέρα, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους. Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν 79’ λεπτά για να πάρουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο ΟΦΗ πήρε 32 πόντους από επιθέσεις, 26 από λάθη αντιπάλων, δέκα από άσους και επτά από μπλοκ. Ο Αριστοτέλης πήρε 31 πόντους από επιθέσεις, 24 από λάθη αντιπάλων, τρεις από άσσους και δυο από μπλοκ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Αγγελίδης,
Παρατηρητής: Καρπουζάς
Επόπτες: Κανδηλιεράκης, Σπαντιδάκη
Γραμματεία: Λινοξυλάκη
Τα σετ: 325-23, 25-15, 25-22

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Τζάρβις 12π. (9/16επ., 3 άσσοι, 70%υπ., 40%αρ.), Χήρας 6 (3/4επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σικούκου 12 (11/20επ., 1 μπλοκ), Αντάμι 4 (1 μπλοκ, 3 άσσοι), Βαϊόπουλος 5 (2/2επ., 3 μπλοκ), Ροντρίγκο Αμπράο 9 (7/20επ., 2 άσσοι, 87%υπ., 67%αρ.) / Τσαδήμας (λ. – 78%υπ., 50%αρ.), Αραμπόπουλος. 1 (1 άσσος).

Φ.Ε.Σ.ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Μέντεζ Ινγκλέσιας 18π. (14/24επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Φλόρες Τζάκσον 5 (5/14επ., 60%υπ., 30%αρ.), Ρόχας 2 (1/4επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης, Τσέλιος 3 (3/4επ.), Σαρικεΐσογλου 7 (7/16επ., 38%υπ., 12%αρ.) / Συναδινός (60%υπ., 35%αρ.), Αντωνίου (λ), Παπαγεωργίου, Σρδαυκάκης Π., Βλαχοπούλος, Παλαιολόγος 1 (1/1επ.).