Μίλωνας-Παναθηναϊκός 3-0: Υπέταξε τον πρωταθλητή

Ο Μίλωνας έκανε την έκπληξη της 3ης αγωνιστικής αναγκάζοντας τον Παναθηναϊκό στην πρώτη του φετινή ήττα στο πρωτάθλημα (3-0).

Οι πρωταθλητές δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να κοντράρουν τους γηπεδούχους, οι οποίοι έφτασαν στη νίκη με καθαρό σκορ, χωρίς να χάσουν σετ.

Μόλις 79 λεπτά χρειάστηκε η ομάδα του Σάκη Ψάρρα για να κάμψει την αντίσταση των «πρασίνων». Μεγάλοι πρωταγωνιστές της νίκης αυτής οι Μολίνα και Γιορντάνοφ, οι οποίοι έδειχναν ανίκητοι κοντά στο φιλέ.

Το σύνολο του Δημήτρη Ανδρεόπουλου αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην υποδοχή, ενώ σημείωσε μόλις 27 πόντους από επιθέσεις, αριθμός αρκετά χαμηλός για την κατηγορία. 11 άσσους είχαν οι γηπεδούχοι, μόλις έναν οι ηττημένοι…

Με τη νίκη αυτή ο Μίλωνας έφτασε τους 6 όσους έχουν και οι Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ, Φοίνικας και Κηφισιά.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-14, 25-18

2ο σετ: 8-7, 14-16, 21-19, 25-22

3ο σετ: 8-2, 16-8, 21-15, 25-18

*Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 11 άσσοι, 37 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 1 άσσος, 27 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-18, 25-22, 25-18

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιν 5π. (1/2επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεάδης 1 (1/3επ.), Γιορντάνοφ 16 (16/23επ.), Μολίνα 15 (11/16, 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 69%υπ., 38%αρ.), Εφραιμίδης 9 (7/17επ., 2 άσσοι, 67%υπ., 53%αρ.), Χερ 6 (1/1επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι) / Χανδρινός (λ. – 94%υπ., 56%αρ.), Δημητούλης, Θεοδόσης 3 (2 μπλοκ, 1 άσσος), Νανόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κοβάρ 3π. (3/9επ., 80%υπ., 40%υπ.), Πετρέας 8 (5/7επ., 3 μπλοκ), Γιάκομπσεν, Ρανγκέλ 4 (4/6επ.), Φράγκος 2 (2/7επ, 67%υπ., 44%αρ.), Ερνάντεζ 13 (13/26επ.) / Γκρουμούσας (λ. – 36%υπ., 16%αρ.), Γεωργίου 1 (1 μπλοκ), Μπάσης 1 (1 άσσος), Κωστόπουλος 75%υπ., 50%αρ.).

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Αβραμίδης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Ιωάννου, Κώτσιας, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.