Volley League Γυναικών, 3η αγωνιστική: Επέστρεψε στις νίκες ο Ολυμπιακός-Το πανόραμα

Την Τετάρτη (2/11), πραγματοποιήθηκε η πρώτη εμβόλιμη αγωνιστική της σεζόν για την Volley League Γυναικών, στην οποία πραγματοποιήθηκαν εξαιρετικά παιχνίδια.

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό, ο οποίος επικράτησε στο “Μελίνα Μερκούρη” με 3-1 σετ της Θέτιδας Βούλας. Οι “ερυθρόλευκες” άφησαν πίσω τους την ήττα από τον Παναθηναϊκό την προηγούμενη εβδομάδα και πήραν το τρίποντο απέναντι στην ομάδα του Γιώργου Ρούση.

Τα βλέμματα της αγωνιστικής, ήταν στην Σαντορίνη και στο παιχνίδι μεταξύ του ΑΟ Θήρας και της ΑΕΚ. Η Ένωση παρά το γεγονός ότι έχανε με 2-0, κατάφερε να γυρίσει υπέρ της, το ματς σε 3-2 σετ και να φύγει με το δίποντο από το ΔΑΠΠΟΣ.

Με άνεση ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Αιγάλεω στο “PAOK Sports Arena” και έκανε το 3/3. Ο “Δικέφαλος” παρόλο που ο Μάρκο Φενόλιο δεν χρησιμοποίησε καθόλου τις Στράντζαλη, Βεργίδου και μόνο για ένα σετ τις Μπλάνκο, Κρολ είχε πολύ καλή υποδοχή και κατ’ επέκταση καλή λειτουργία στην επίθεση (52% έναντι 32%) κι έφτασε χωρίς απρόοπτα στην κατάκτηση της νίκης.

Από την άλλη, το Μαρκόπουλο επικράτησε του λαβωμένου ΖΑΟΝ και κράτησε το απόλυτο στις νίκες. Ο ΑΟΜ έχει κάνει την καλύτερη εκκίνηση των τελευταίων ετών, με τον ΖΑΟΝ να παρατάσσεται χωρίς τις Μικρουδάκη, Κακουράτου (η πρώτη τραυματίστηκε την παραμονή του αγώνα με τον ΑΟ Θήρας και η δεύτερη στο τρίτο σετ της αναμέτρησης για τη 2η αγωνιστική).

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε στην έδρα της Λαμίας, ωστόσο επικράτησε με 3-0 σετ και έφυγε με το τρίποντο από το “Χαλκιοπούλειο”. Οι “πράσινες” χωρίς να εντυπωσιάζουν με την εμφάνισή τους και με τοπ σκόρερ για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι τη Μάρθα Ανθούλη πήραν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα, ενώ ο ΑΟΛ παρά την ήττα κρατάει την καλή εμφάνιση, ειδικά στο 3ο σετ που μέχρι τον 21ο πόντο είχε το προβάδισμα.

Τέλος, στη Μίκρα έγινε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, με τον Άρη να γνωρίζει δεύτερη εντός έδρας ήττα στο τάι μπρέικ και τον Ηλυσιακό να πανηγυρίζει το πρώτο διπλό της σεζόν.