ΑΕΚ-Λαμία 3-0: Εύκολη νίκη και πρώτο τρίποντο για τις “κιτρινόμαυρες”

Τους πρώτους της βαθμούς στη Volley League Γυναικών πήρε η ΑΕΚ, η οποία για την 2η αγωνιστική επιβλήθηκε στο κλειστό “Α. Κόντος” με 3-0 σετ της Λαμίας.

Ο ΑΟΛ παρά την ανεβασμένη του ψυχολογία από τη νίκη στη πρεμιέρα, δυσκολεύτηκε από τα σερβίς της Ένωσης και δεν είχε καλή ανάπτυξη στην επίθεση. Η ΑΕΚ μετά την ήττα της από τον Ολυμπιακό επανήλθε δριμύτερη και με όπλο το σερβίς και το μπλοκ έφτασε στο τρίποντο.

Οι αθλήτριες του Κώστα Αρσενιάδη και στα τρία σετ είχαν τον έλεγχο από νωρίς, η Λαμία δεν κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, με το 3-0 σετ να έρχεται μετά από μία ώρα αγώνα.

Διακύμανση

1ο σετ: 8-4, 16-7, 21-12, 25-15
2ο σετ: 8-2, 16-10, 21-13, 25-14
3ο σετ: 8-5, 16-8, 21-10, 25-12

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 11 άσσους, 36 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο. Λαμίας 2013  προήλθαν από 2 άσσους, 17 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-14, 25-12) σε 64′

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Νίζετιχ 8 (6/23 επ., 2 άσσοι, 53% υπ. – 29% άριστες), Καλαντάτζε 4 (3/5 επ., 1 άσσο), Καλντερόν 11 (8/13 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 6 (1/2 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Σίλβα 15 (12/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουλίκοβα 11 (6/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 36% υπ. – 21% άριστες), Ξηντάρα (λ), Νώτη, Σακαλέρου.

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Ρωσσιάδου (0/2 επ.), Μέμπους 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Περέιρα 8 (6/19 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Βαρμπάνοβα 1 (1/4 επ., 22% υπ. – 00% άριστες), Λίβινγκστον 8 (7/28 επ., 1 άσσο, 29% υπ. – 18% άριστες), Μητακίδου 1 (1/1 επ.) / Γεωργιάδου (λ, 41% υπ. – 15% άριστες), Τσιριμώκου (λ), Κουτρουμπή, Κτιστάκη, Γκόλτσιου 2 (2/8 επ., 43% υπ. – 29% άριστες).

Διαιτητές: Βελώνης, Μάλφας, Παρατηρητής: Τσάκωνας, Επόπτες: Μπαμπαλής, Σταυράτη, Γραμματεία: Ταλάρου.