ΖΑΟΝ-ΑΟ Θήρας 0-3: Πρώτη νίκη της σεζόν για την ομάδα της Σαντορίνης

Ο ΑΟ Θήρας επικράτησε με 3-0 σετ, του ΖΑΟΝ εκτός έδρας για την 2η αγωνιστική της Volley League Γυναικών, παίρνοντας την “παρθενική” του νίκη στην σεζόν 2022-23.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η προπονητική κόντρα δύο παλιών συμπαικτών, καθώς οι Λιώσης, Βάσοβιτς ήταν μαζί στον ΟΠΕ Ρεθύμνου τη σεζόν 2002-2003.

Στο πρώτο σετ μέχρι το 7-7 υπήρχε πραγματική μάχη, , ωστόσο σε εκείνο το σημείο τα σερβίς της Κιουτσιούκη έφεραν ένα σερί 0-5 για τον ΑΟΘ (7-12) χωρίς ο ΖΑΟΝ να μπορέσει να επανέλθει. Η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς (9-16, 12-20) για να κλείσει το σετ στο 17-25.

Στο δεύτερο σετ ο ΑΟΘ από την αρχή δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή του ΖΑΟΝ καταφέρνοντας να ξεφύγει γρήγορα στο σκορ (2-3, 3-7). Ο ΖΑΟΝ είχε τις ευκαιρίες του να μειώσει αλλά έχασε συνεχόμενες κόντρα επιθέσεις, για να ξεφύγει ο ΑΟΘ με 13-21. Εκεί η γηπεδούχος ομάδα έτρεξε ένα σερί 4-0, μειώνοντας σε 17-21, αλλά μετά το τάιμ άουτ του Βάσοβιτς η Σαντορίνη τελείωσε το σετ στο 18-25.

Το τρίτο σετ θύμισε αρχικά το πρώτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ (4-2, 5-7, 8-7) και τον ΑΟΘ να ξεφεύγει με 9-12 για να φτάσει στο 11-17. Κι ενώ το ματς έμοιαζε να έχει τελειώσει ο ΖΑΟΝ με τη Γιοβάνη στο σερβίς απάντησε με σερί 0-6 για το 17-17, ωστόσο στον τελευταίο πόντο τραυματίστηκε η Ξένια Κακουράτου (δεν μπόρεσε να συνεχίσει τον αγώνα).

Ο ΖΑΟΝ έχασε κόντρα επίθεση για να προσπεράσει στο σκορ, κι ο ΑΟΘ με την Κέτσμαν ξέφυγε 18-20 καταφέρνοντας να διατηρήσει αυτή τη διαφορά ως το τέλος επικρατώντας τελικά με 22-25.

Διακύμανση

1ο σετ: 7-8, 9-16, 13-21, 17-25
2ο σετ: 3-8, 11-16, 13-21, 18-25
3ο σετ: 8-6, 11-16, 19-21, 22-25

*Οι πόντοι του Ζ.Α.Ο.Ν. προήλθαν από 2 άσσους, 29 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 5 άσσους, 43 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (17-25, 18-25, 22-25) σε 80′

ΖΑΟΝ (Κώστας Λιώσης): Λε Του, Γιώτα 1 (1/2 επ.), Γιοβάνη 16 (16/43 επ., 40% υπ. – 30% άριστες), Παπαδέδε 9 (8/23 επ., 1 άσσος, 43% υπ. – 24% άριστες), Αρβανιτοπούλου 11 (1/10, 1 άσσος, 9 μπλοκ), Μερακλή 2 (2/15 επ.) / Κακουράτου (λ, 42% υπ. – 37% άριστες), Γρυλλάκη (λ), Τσιάκου, Κούση, Πατέλη, Ρεντούμη 1 (1/2 επ.).

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 8 (4/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπόζιτς 2 (2/3 επ.), Λάνγκεγκερ 9 (8/23 επ., 1 άσσος, 54% υπ. – 46% άριστες), Μερκάδο 16 (14/27 επ., 2 μπλοκ), Κέτσμαν 8 (8/13 επ., 57% υπ. – 57% άριστες), Κιουτσιούκη 7 (1/10 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 45% υπ. – 27% άριστες), Ζιώγα 5 (5/12 επ.), Καλαποδά 1 (1 μπλοκ), Τσοχατζή, Φάκη (80% υπ. – 60% άριστες).

Διαιτητές: Χρηστίδης, Γεωργάκη, Παρατηρητής: Τσάκωνας, Επόπτες: Βλάχος, Κουρτεσιώτης, Γραμματεία: Τρίκκα.