Ολυμπιακός-ΑΕΚ 3-1: Πήραν το τρίποντο και το πρώτο τους ντέρμπι οι “ερυθρόλευκες”

Την 1η αγωνιστική της Volley League Γυναικών έκλεισε το μεγάλο ντέρμπι, μεταξύ του Ολυμπιακού και της ΑΕΚ.

Η ομάδα του Μιτσέλι Λορέντζο, μετά από ένα δυνατό παιχνίδι, κατάφερε να επικρατήσει της ΑΕΚ με 3-1 σετ. Πέρα από το εξαιρετικό 2ο και 3ο σετ που έκανε η Ένωση στα υπόλοιπα δύο σετ, δεν έπαιξε αντάξια των δυνατοτήτων της (με βάση το φετινό της ρόστερ), απέναντι σε ένα έμπειρο και μαχητικό Ολυμπιακό που ήξερε τι να κάνει στο παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα σερί 3-0 στο ματς, όμως η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει γρήγορα για το 3-3. Κατά τη διάρκεια, η Ένωση προσπέρασε τις “ερυθρόλευκες” για πρώτη φορά στην αναμέτρηση μετά από δύο συνεχόμενα λάθη των “ερυθρόλευκων” και μάλιστα στο +2 (6-8). Οι “κιτρινόμαυρες” δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στο μπλοκ τους, με αποτέλεσμα να περνούν εύκολα οι επιθέσεις των γηπεδούχων. Με αυτόν τον τρόπο ο Ολυμπιακός πήρε “κεφάλι” στο σετ, στο 16-12. Η ΑΕΚ προς το τέλος έκανε αρκετά λάθη, απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο, ο οποίος φυσικά με την εμπειρία που διαθέτει, μπορούσε να τα εκμεταλλευτεί. Έτσι, οι Πειραιώτισσες ανέβαζαν συνεχώς το σερί τους (23-18) και πήραν το 1ο σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν να είναι από την αρχή κοντά στο σκορ (8-7, 10-11, 13-12), μέχρι που ο Ολυμπιακός ανέβασε στο +2 τη διαφορά (16-14), ενώ στην συνέχεια την πήγε και στο +4 (23-19). Οι φιλοξενούμενες, οταν το ματς ήταν σετ μπολ υπέρ του των γηπεδούχων (21-24), έκαναν μια μεγάλη επιστροφή και κατάφεραν να γυρίσουν το ματς υπέρ τους και να το κατακτήσουν με 26-24, ισοφαρίζοντας τα σετ σε 1-1.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ συγκεντρωμένος στο 3ο σετ, κάνοντας ένα σερί 7-0, ενώ κράτησε την διαφορά που έχτισε και στα μέσα του παιχνιδιού (15-8). Οι “ερυθρόλευκες” ήταν πολύ καλύτερες από την Ένωση, ως το τέλος και πήρε το σετ με 25-17.

Στο 4ο σετ, η Ένωση ξεκίνησε για πρώτη φορά μπροστά στο ματς, ανεβάζοντας στο +4 την διαφορά (1-5). Στην συνέχεια, ο Ολυμπιακός κατάφερε να “ροκανίσει” την διαφορά και να περάσει μπροστα στο +2 (12-10). Κατά την διάρκεια, οι “ερυθρόλευκες” ανέβασαν κι άλλο την απόσταση στο σκορ, όμως η ΑΕΚ συγκεντρώθηκε και σοφάρισε στο 17-17. Απο εκεί και έπειτα, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 20-19, αφού σε εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός με τρείς γρήγορους πόντους ανέβασε στο +3 (22-19). Η ΑΕΚ παρά το εξαιρετικό παιχνίδι, δεν κατάφερε να τελειώσει νικηφόρα το σετ, με αποτέλεσμα να το πάρουν οι γηπεδούχες με 29-27 και το παιχνίδι με 3-1.

Τα σετ (3-1): 25-18, 24-26, 25-17, 29-27 σε 113′