ΟΦΗ-Παναθηναϊκός 0-3: Άνετο πέρασμα των πράσινων από την Κρήτη

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη φετινή Volley League ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε με 0-3 σετ εκτός έδρας του ΟΦΗ, σε κάτι λιγότερο από μία ώρα παιχνιδιού.

Ο Παναθηναϊκός, στο πρώτο σετ, μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ήταν αρκετά αποτελεσματικοί και εκμεταλλεύτηκαν στο μέγιστο τις απουσίες των Κρητικών.

Έφτασαν να προηγούνται με τρεις πόντους (16-13), με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν ένα καλό επιθετικό σερί και να ισοφαρίζουν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (17-17).

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, βρήκαν απάντηση στο επιθετικό σερί του ΟΦΗ και πήραν… αέρα τριών πόντων (20-17), ενώ στη συνέχεια δεν απειλήθηκαν με αποτέλεσμα να κλείσουν το σετ με σκορ 19-25.

Οι πράσινοι μπήκαν με παρόμοιο τρόπο στο δεύτερο σετ. Από την αρχή πήραν προβάδισμα ασφαλείας (11-5) και με πίεση στην υποδοχή του ΟΦΗ πήραν προβάδισμα με 13 πόντους (18-7).

Στην εξέλιξη του σετ ο ρυθμός έπεσε, και αυτό λειτούργησε ευεργετικά για τους Κρητικούς, που μάζεψαν τη διαφορά, και μείωσαν τη διαφορά, αλλά δεν αποσόβησαν τη νέα απώλεια του σετ.

Στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης οι Κρητικοί δεν άφησαν τον παναθηναϊκό να πάρει προβάδισμα ασφαλείας από την αρχή, παίρνοντας δύο φορές το προβάδισμα (4-3, 5-4).

Βέβαια, οι πρωταθλητές Ελλάδας πραγματοποίησαν ακόμη ένα επιθετικό σερί αποκτώντας πέντε πόντους διαφορά (15-10).

Το +5 διατήρησε το «τριφύλλι» στη συνέχεια (21-16), φτάνοντας σε match ball (24-17). Μετά από δύο άστοχες προσπάθειες του Ερνάντεζ, ο Φράγκος τελείωσε το ματς για τον Παναθηναϊκό, κλείνοντας το σετ με σκορ 25-19.

Τα σετ: 19-25, 16-25, 19-25

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Τζάρβις 5π. (4/15επ., 1 μπλοκ, 36%υπ., 9%αρ), Χήρας 6 (1/1επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Μπαρντακτζιάν, Βαΐόπουλος 2 (0/6επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Γκόνας 6 (5/16επ., 1 άσσος), Αμπράο 9 (8/34επ., 1 άσσος, 50%υπ., 25%αρ.) / Τσαδήμας (λ. – 45%υπ., 20%αρ.), Αραμπόπουλος, Τσαλικιάν 1 (1/5επ.), Καφαντάρης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κοβάρ 14 (13/24επ., 1 μπλοκ, 79%υπ., 50%αρ.), Πετρέας 6 (3/4επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γιάκομπσεν 4 (3/5επ., 1 άσσος), Ρανγκέλ 9 (7/16επ., 2 μπλοκ, Φράγκος 13 (12/20επ., 1 άσσος, 60%υπ., 30%αρ.), Ερναντέζ 14 (11/22, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Γκρουμούσας (λ. – 67%υπ., 17%αρ.).