Κηφισιά-Αριστοτέλης Σκύδρας 3-0: Ξεκίνημα με το δεξί για τους γηπεδούχους

O AOΠ Κηφισιάς εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες του αντιπάλου του και μπήκε με νίκη στο πρωτάθλημα Volley League και μάλιστα πιο άνετα απ΄ότι αναμενόταν καθώς επικράτησε του ΦΕΣ Αριστοτέλη Σκύδρας με 3-0 σετ.

Η ομάδα της Πέλλας όπως και στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς αγωνίστηκε χωρίς τους 4 Κουβανούς, ενώ και ο Κώστας Προύσαλης δεν ξεκίνησε τον αγώνα και επιστρατεύηκε μόνο στο δεύτερο μισό του 3ου σετ όταν τραυματίστηκε ο Κώστας Βλαχόπουλος.

Η Κηφισιά ζορίστηκε μόνο στο 1ο σετ και είχε πρώτο σκόρερ τον Σέρβο διαγώνιο της Στεφάν Οκοσάνοβιτς. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Τσέιβιρς που σημείωσε 13 πόντους. Στα αξιοσημείωτα η απραγία του λίμπερο Κοντοστάθη που έμεινε με μία προσπάθεια υποδοχής.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Αριστοτέλης με διαδοχικά μπλοκ του Τσέλιου στον Οκοσάβοβιτς και «πέναλτι» του Παντακίδη προηγήθηκε 9-6. Η Κηφισιά απάντησε με το «ίδιο νόμισμα» και με μπλοκ των Μαικόν και Οκοσάνοβιτς ισοφάρισε 9-9. Μάλιστα ο Σέρβος διαγώνιος με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στους γηπεδούχους 11-10.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Βελώνης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Τσίτσικας, Βαρατάσης, Γραμματεία: Μπίτσικα.

Διακύμανση
1ο σετ: 6-8, 14-16, 21-20, 26-24
2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-16, 25-17
3ο σετ: 8-3, 16-6, 21-10, 25-11

Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 6 άσσοι, 35 επιθέσεις, 17 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και του Φ.Ε.Σ.Αριστοτέλη Σκύδρας: 1 άσσος, 17 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (26-24, 25-17, 25-11) σε 75΄

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσόναβιτς 15π. (8/17π., 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Στιβαχτής 3 (1/2επ., 2 μπλοκ), Ρικάρντο 9 (7/13επ., 2 άσσοι, 80%υπ., 27%αρ.), Φιλιππακόπουλος 4 (2/2επ., 2 μπλοκ), Μορέιρα 14 (6/12επ., 7 μπλοκ, 1 άσσος), Τσέιβιρς 13 (11/19π., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 88%υπ., 50%αρ.) / Κοντοστάθης (λ.), Οικονομόπουλος, Ρουσόπουλος, Σημιτράς, Δραβόπουλος, Παπαδόπουλος Γ.

ΦΕΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Παντακίδης 3π., (2/11π., 1 μπλοκ), Αντωνίου 2 (2/9επ., 71%υπ., 29%αρ.), Σδραυκάκης Ν. 7 (6/19επ., 1 άσσος, 73%υπ., 27%αρ.), Τσέλιος 8 (6/10επ., 2 μπλοκ), Βλαχόπουλος, Παλαιολόγος 12 (12/27επ.) / Συναδινός (λ. – 38%υπ., 15%αρ.), Προύσαλης, Παπαγεωργίου 2 (1/1επ., 1 μπλοκ).

Οι δηλώσεις των πάγκων

O προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Κώστας Χριστοφιδέλης δήλωσε: «Κάθε πρεμιέρα είναι δύσκολη. Για εμάς έγινε ακόμα πιο δύσκολη καθώς το ρόστερ με το οποίο κατέβηκε ο Αριστοτέλης ήταν άγνωστο λίγα λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα. Εκ των υστέρων θεωρώ ότι αν ο Αριστοτέλης ήταν πλήρης, εμείς δεν θα είμασταν τόσο στρεσαρισμένοι. Στο πρώτο ήταν εμφανές ότι είχαμε άγχος. Στην συνέχεια δεν θα έλεγα ότι απελευθερωθήκαμε, αλλά βρήκαμε καλύτερο αγωνιστικό ρυθμό και πήραμε τη νίκη. Απόψε κάναμε αρκετά μπλοκ όμως θα μπορούσαν να είναι αρκετά περισσότερα. Όταν ένας αθλητής είναι αγχωμένος είναι δύσκολο να αποδώσει αυτό που μπορεί. Τους κατανοώ αλλά δεν του δικαιολογώ. Ασφαλώς κρατάμε τη νίκη η οποία είναι πάντα σημαντική. Πλέον κοιτάμε από Δευτέρα να προετοιμαστούμε για το επόμενο παιχνίδι»..

Ο προπονητής του ΦΕΣ Αριστοτέλη Παναγιώτης Σδραυκάκης δήλωσε: «Συγχαρητήρια στους αθλητές και των δύο ομάδων. Εμείς στη σύνθεση μας είχαμε αθλητές που έπαιξαν πρώτη φορά στη Volley League. Είναι δεδομένο ότι στη συνέχεια του πρωταθλήματος, με την προσθήκη των 4 ξένων αθλητών θα παρουσιάσουμε άλλο αγωνιστικό πρόσωπο».