Ηλυσιακός-ΖΑΟΝ 3-1: Πήραν το τρίποντο οι “κίτρινες”

Με τρίποντο ξεκίνησε στην Volley League γυναικών ο Ηλυσιακός, ο οποίος επικράτησε στο κλειστό των Ιλισίων με 3-1 σετ του ΖΑΟΝ.

Η ομάδα της Κάταλιν Κις με τοπ σκόρερ την Ιρανή διαγώνια Μαντέχ Μπορχάνι που σταμάτησε στους 29 πόντους πήρε τη νίκη απέναντι στις νεοφώτιστες, οι οποίες αγωνιστήκαν χωρίς τις ξένες τους.

Στο 1ο σετ το 8-6 έγινε 16-7 για τον Ηλυσιακό, ο οποίος έφτασε εύκολα στο 25-13 και το 1-0 σετ. Στο δεύτερο σετ ο ΖΑΟΝ προηγήθηκε με 6-8, όμως γρήγορα οι γηπεδούχες πήραν τον έλεγχο του σετ και διπλασίασαν τα κερδισμένα τους σετ με 25-14.

Η ομάδα του Κώστα Λιώση δεν τα παράτησε όμως και στο 3ο σετ αν και έχασε το προβάδισμα τριών πόντων που είχε αποκτήσει (13-16, 21-20) κατάφερε να πάρει το σετ με 24-26 και να δώσει νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Το 4ο σετ έμελλε να είναι και το τελευταίο της αναμέτρησης, με τις γηπεδούχες να ξεφεύγουν από νωρίς (8-4) για το 25-16 και το τελικό 3-1 σετ.

Διακύμανση

1ο σετ: 8-6, 16-7, 21-8, 25-13
2ο σετ: 6-8, 16-11, 21-14, 25-14
3ο σετ: 6-8, 13-16, 21-20, 24-26
4ο σετ: 8-4, 16-13, 21-14, 25-16

*Οι πόντοι του Ηλυσιακού προήλθαν από 6 άσσους, 60 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Ζ.Α.Ο.Ν. προήλθαν από 3 άσσους, 37 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 25-14, 24-26, 25-16) σε 110′

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ (Κάταλιν Κις): Γαροφαλάκη, Κασδοβασίλη 8 (6/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πένε 8 (8/28 επ., 36% υπ. – 18% άριστες), Μπορχάνι 29 (25/56 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ράντοβιτς 19 (15/35 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 45% υπ. – 20% άριστες), Αργυρίου 7 (4/16 επ., 3 μπλοκ) / Σαμπάτη (λ, 71% υπ. – 36% άριστες), Αποστολάκη, Ζίγκα, Μπέντα 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).

ΖΑΟΝ (Κώστας Λιώσης): Μικρουδάκη 8 (7/31 επ., 1 μπλοκ, 49% υπ. – 26% άριστες), Γιώτα 1 (1/4 επ.), Γιοβάνη 18 (16/67 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αρβανιτοπούλου 8 (7/19 επ., 1 άσσος), Πατέλη 1 (1/3 επ.), Παπαδέδε 7 (5/27 επ., 2 μπλοκ, 39% υπ. – 17% άριστες) / Κακουράτου (λ, 39% υπ. – 17% άριστες), Γρυλλάκη (λ), Κούση 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Μερακλή.

Διαιτητές: Μενεσλής, Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Σταθοπούλου, Κώτσας, Γραμματεία: Ιωάννου.