Challenge Cup, Παναθηναϊκός-Σπαρτάκ Μιγιάβα 3-1: Προκρίθηκαν πανηγυρικά στους “32” οι “πράσινοι”

Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός και στο δεύτερο παιχνίδι του κόντρα στη Σπάρτακ Μιγιάβα, καθώς επιβλήθηκε με 3-1 και πέρασε στους “32” του Challenge Cup και αποθεώθηκε από τους 2.500 οπαδούς του.

Οι “πράσινοι” κλείδωσαν την πρόκριση μετά την κατάκτηση των δύο πρώτων σετ και στη συνέχεια ο Ανδρεόπουλος δοκίμασε αρκετούς παίκτες που είχε στον πάγκο του.

Επόμενος αντίπαλος θα είναι η Αέρο Οντολένα Βόντα από την Τσεχία και το “τριφύλλι” καλείται να την ξεπεράσει.

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν λίγο μουδιασμένα στο ματς ψάχνοντας τα πατήματα τους, ενώ πήγαιναν μαζί στο σκορ με τους Σλοβάκους μέχρι και το 8-8. Ωστόσο, κάπου εκεί ξεκόλλησαν λίγο μετά τα μισά του σετ με 14-10 και διατήρησαν το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων μέχρι και το 17-13.

Αργότερα, πάτησαν γκάζι τόσο ο Ερνάντεζ όσο και οι συμπαίκτες του και το σκορ εκτοξεύτηκε στο 23-15 και τελικά το σετ πάρθηκε άνετα με 25-16.

Μετά το 8-8 του 1ου σετ είχαν συνέχεια άνετο προβάδισμα και όταν έκαναν το 2-0 σετ το πανηγύρισαν.

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε, οι Σλοβάκοι βγήκαν στο φιλέ και παρότι οι πράσινοι ήταν μπροστά 22-20, κατάφεραν να κάνουν σερί 4-0 και να κάνουν την ανατροπή. Ακολούθησαν μάχες στο φιλέ, με τους Σλοβάκους να έχουν προβάδισμα 25-24, 26-25 και τελικά να πάρουν το σετ 28-26.

Ο αγώνας παραλίγο να οδηγηθεί στο τάι μπρέικ όπου η Σπαρτάκ είχε προβάδισμα σε όλο το 4ο σετ και άνοιξε τη διαφορά στο 21-17 και 23-20. Η είσοδος του Πετρέα και ισχυροποίηση σε σερβίς και μπλοκ έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να κάνει εντυπωσιακό σερί 5-0 και με 25-23 να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην πρόκριση του.