Παναθηναϊκός-Ηλυσιακός 3-0: Νίκη-πρόκριση στον τελικό του τουρνουά “Ι. Μαλακατές”

Η γυναικεία ομάδα του Παναθηναϊκού στο βόλεϊ επικράτησε με 3-0 σετ του Ηλυσιακού στην πρώτη μέρα του τουρνουά “Ι. Μαλακατές” και πέρασε στον τελικό της Κυριακής (16/10).

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα φτάνοντας στη νίκη, με τον κόουτς Γκάιτς να ανοίγει το rotation και να δίνει χρόνο συμμετοχής και στις νεαρές αθλήτριές του.

Νωρίτερα, η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 3-0 σετ της Θέτιδας Βούλας και προκρίθηκε επίσης στον τελικό που θα διεξαχθεί στις 16 Οκτωβρίου στις 17:00, στο κλειστό “Παύλος Γιαννακόπουλος”.

Ο τελικός του τουρνουά θα μεταδοθεί δωρεάν από το PAO TV, όπως δωρεάν θα είναι και η είσοδος στο γήπεδο. Ο αγώνας για την 3η και 3η θέση ανάμεσα στον Ηλυσιακό και τη Θέτιδα θα ξεκινήσει στις 20:00.

Οι “πράσινες” μπήκαν δυνατά στο πρώτο σετ και επέβαλλαν το ρυθμό τους από νωρίς. Προηγήθηκαν με 7-3, το οποίο εξελίχθηκε σε 13-8. Ο Ηλυσιακός μείωσε προς το τέλος του σετ σε 22-18 αλλά χωρίς δυσκολία ο ΠΑΟ έκανε το 1-0 (25-19).

Αντίθετα, το δεύτερο σετ ήταν πιο ανταγωνιστικό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το 14-13, όταν ο ΠΑΟ ανέβασε ρυθμούς και πήρε τα ηνία μέχρι και το τέλος για το 2-0 (25-21).

Το “τριφύλλι” κατέκτησε το τρίτο σετ με ανατροπή, από το -5 (10-15). Δεν ξεκίνησε καλά στο σετ και από νωρίς βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ, ωστόσο μετά από τρεις ισοπαλίες (17-17, 18-18, 19-19) κατάφερε σε κρίσιμο σημείο να προηγηθεί με 22-19 και να “καθαρίσει” το ματς.