Παγκόσμιο, Ιταλία – ΗΠΑ 3-0: 3η θέση στον κόσμο (vid)

Η Ιταλία κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Βόλεϊ Γυναικών 2022 της FIVB, αφού νίκησε τις Ηνωμένες Πολιτείες το Σάββατο (15/10).

Οι πρωταθλήτριες του Volleyball Nations League και οι πρωταθλήτριες Ευρώπης πραγματοποίησαν εντυπωσιακό αποκλεισμό με 3-0 σετ από τις εν ενεργεία Ολυμπιονίκες στον αγώνα για την τρίτη θέση, που διεξήχθη στην ολλανδική πόλη Apeldoorn. Οι Ιταλίδες έχουν συγκεντρώσει ένα πλήρες σετ μεταλλίων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, περιλαμβάνοντας επίσης το χρυσό του 2002 και το ασημένιο του 2018.

Η 23χρονη Ιταλίδα, Πάολα Εγκόνου πραγματοποίησε άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση και οδήγησε την ομάδα της στη νίκη, με 25 πόντους στο ενεργητικό της. Συγκεκριμένα, συγκέντρωσε 20 πόντους στην επίθεση με ποσοστό επιτυχίας 53% και πρόσθεσε στο ενεργητικό της τέσσερα kill block και έναν άσσο. Η Αμερικανίδα αντίπαλός της Άντρια Ντριφς με 10 πόντους ήταν η άλλη παίκτρια που έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων στον αγώνα.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-15, 27-25)