Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 1-3: Εντυπωσιακός ο «Δικέφαλος» στο πρώτο φιλικό στο Ρέντη

Τη νίκη με 1-3 στα σετ πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ απέναντι στην αντίστοιχη του Ολυμπιακού, στην πρώτη από τις 2 φιλικές συναντήσεις τους στο Ρέντη.

Οι ασπρόμαυρες, στο 1ο σετ της αναμέτρησης κατάφεραν να διατηρήσουν σε διάρκεια το μικρό προβάδισμα τους, μην επιτρέποντας στις γηπεδούχες, πέρα από το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά, να περάσουν ξανά μπροστά (πέρα από μία προσωρινή ισοπαλία 12-12), και να κλείσουν το σετ υπέρ τους 25-20.

Στο 2ο σετ, οι φιλοξενούμενες ανέβασαν κι’ άλλο ταχύτητα, με αποτέλεσμα οι διαφορές να ξεφεύγουν στο +5 και στο +8 (9-4, 20-12), με το σύνολο του Λορέντζο Μιτσέλι να μη μπορεί να διεκδικήσει κάτι περισσότερο, φτάνοντας στο τελικό 25-17, με τον ΠΑΟΚ να έχει ήδη θέσει τους όρους και τις βάσεις για το διπλό.

Στο 3ο σετ, οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τις ερυθρόλευκες να βρίσκουν καλύτερα τα πατήματά τους στο τάραφλεξ, να έχουν στα περισσότερα διαστήματα το αβαντάζ, φτάνοντας και τη διαφορά μέχρι και το +6 (20-14), δίνοντας έτσι παράταση στις ελπίδες τους, κλείνοντας στο σετ με το υπέρ τους 25-22, παρά την αντεπίθεση του Δικέφαλου στο τέλος.

Και στο 4ο και τελευταίο σετ, ο Ιταλός τεχνικός των Πειραιωτών, όπως και ο Μάρκο Φενόλιο, αποφάσισαν να δώσουν χρόνο συμμετοχές και στα κορίτσια του ροτέισον, τα οποία προσέφεραν πολύ καλό θέαμα, έχοντας στο σκορ αρκετές ισοπαλίες. Με τις παίκτριες του ΠΑΟΚ να χαμογελούν, ωστόσο, στο τέλος, που έκλεισαν το σετ, και κατά συνέπεια το παιχνίδι, με το 25-20 υπέρ τους.