League Cup, Πήγασος-Άθλος Ορεστιάδας 3-1: Προκρίθηκε στα προημιτελικά η ομάδα της Πολίχνης

Ο Πήγασος Πολίχνης νίκησε τον Άθλο Ορεστιάδας με 3-1 σετ και με δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες είναι πρώτος στη βαθμολογία του προκριματικού ομίλου του League Cup “Νίκος Σαμαράς”.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Πολίχνης, εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του αγώνα με τον ΟΦΗ την Κυριακή (16/10).

Ο Πήγασος Πολίχνης ήταν καλύτερος, πιο δεμένος, με αποτελεσματική κόντρα επίθεση και ένα μπλοκ που του απέφερε 13 πόντους. Σε μεγάλα κέφια ο Μαυροβουνιώτης που ήταν ο κορυφαίος μαζί με τους Μήλη, Αρμενάκη που σημείωσαν από 17 πόντους και τον Κομητούδη που έδωσε ρεσιτάλ στην άμυνα.

Στο πρώτο σετ, το 6-4 του Πήγασου έγινε 14-11 για τον Άθλο μετά από σερί 4-0 από το σερβίς του Κάιο. Ο Πήγασος απάντησε και με δικό του σερί 4-0 από τον Μήλη προσπέρασε 19-17, ενώ στο 20-20 που έγινε ο Πήγασος με τους Κομητούδη, Μαυροβουνιώτη, Μήλη έκανε σερί 4-0 που του έδωσε το δικαίωμα να ξεφύγει 24-20 και να κλείσει το σετ με επίθεση του Μαυροβουνιώτη για το 25-21 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ από το 8-8 ο Πήγασος έκανε σερί 4-0 με τους Μαυροβουνιώτη, Μήλη, Αρμενάκη και ξέφυγε 12-8, ενώ λίγο αργότερα άνοιξε και άλλο το σκορ στο 21-15 με τον Κανέλλο. Ο Άθλος δεν είχε απάντηση και το σετ έκλεισε εύκολα 25-19 για τον Πήγασο με την επίθεση του Μήλη.

Η καλύτερη στιγμή του Άθλου στον αγώνα ήταν το 3ο σετ όπου μετά το ράλι των δύο ομάδων μέχρι το 13-13 ο Γκένοφ και ο Ριζόπουλος έδωσαν προβάδισμα 15-13. Το +2 διατηρήθηκε μέχρι 23-21 και διευρύνθηκε στο κλείσιμο του σετ όταν ο Κάιο έκανε το 24-21 και ο Κασαμπαλής το 25-21 για το 2-1 σετ.

Ο Πήγασος πάτησε γκάζι στο 4ο σετ και με αποθέματα ενέργειας ξέφυγε 10-5 με διαδοχικές κόντρα επιθέσεις και λάθη των ακριτών. Με νέο σερβίς 5-0 που ήρθε από το σερβίς του Κομητούδη και τις επιθέσεις από Μήλη, Μαυροβουνιώτη, Αρμενάκη ο Πήγασος ξέφυγε 17-9 και εκεί κρίθηκε η νίκη που έδωσε και την πρόκριση στην ομάδα της Πολίχνης.

Διακύμανση

1ο σετ: 8-7, 14-16, 21-20, 25-22
2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-16, 25-19
3ο σετ: 8-7, 14-16, 18-21, 21-25
4ο σετ: 8-5, 16-09, 21-15, 25-16

Tα σετ: 3-1 (25-22, 25-19, 21-25, 25-16)

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Τερζόγλου, Κομητούδης 5π. (4/4επ., 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 22 (15/28επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι, 86%υπ., 64%αρ.), Μήλης 17 (17/36επ.), Αρμενάκης 17 (11/16επ., 6 μπλοκ), Κανέλλος 7 (5/7επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Μπουράκης (λ. – 52%υπ., 38%αρ.), Σακόγλου, Κεσεσίδης, Γραμμενούδης.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ατανάς Πετρόφ): Τσιουτσιουλούδης 8π. (5/11επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γκλαντσόουν 9 (7/16επ., 2 μπλοκ, 50%υπ.), Κάιο 15 (12/33επ., 3 άσσοι), Κασαμπαλής 2 (2 άσσοι), Ριζόπουλος 11 (9/17επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 72%υπ., 33%αρ.), Γκένοφ 8 (6/22υπ., 2 μπλοκ, 71%υπ., 38%αρ.) / Βελούδης (λ. – 78%υπ., 56%αρ.), Μποζίδης 1 (1/1επ.), Διαμαντίδης.

Διαιτητές: Παπακοσμάς, Μούζουλας, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Γραμματεία: Παναγιωτίδου.