Φοίνικας ΟΝΕΧ-ΑΕΚ 2-2: Παραμένουν χωρίς νίκη στην Αθήνα οι νησιώτες

Χωρίς νικητή έληξε το φιλικό ανάμεσα σε Φοίνικα ΟΝΕΧ και ΑΕΚ, με τις δύο ομάδες να δοκιμάζουν συστήματα αλλά και νέους παίκτες, ενόψει των εγχώριων αγωνιστικών τους υποχρεώσεων στις κατηγορίες τους.

Οι τυπικά γηπεδούχοι, με τον τίτλο του φαβορί λόγω του ότι ανήκουν στα μεγάλα σαλόνια του Ελληνικού βόλεϊ, συγκριτικά με την Ένωση που είναι ομάδα της Pre-League, έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε πολλούς παίκτες του ροτέισον, με τις εντυπώσεις να κερδίζει ο Γιάννης Ρουμελιωτάκης, που πέτυχε 25 πόντους, αλλά συνέβαλε και τα μέγιστα και στα αμυντικά του καθήκοντα.

Το ματς:

Στο 1ο σετ, οι νησιώτες αιφνιδιάστηκαν από τον ενθουσιασμό των τυπικά φιλοξενούμενων, βλέποντάς τους να απομακρύνονται στο σκορ (5-1, 11-5), δείχνοντας πως θέλουν να κλείσουν το σετ υπέρ τους και να προηγηθούν.

Οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη κατάφεραν να μειώσουν, αλλά και να ισοφαρίσουν προς τα τέλη του σετ 2 φορές (21-21, 22-22), αλλά η Ένωση με ένα κομβικό σερί 3 πόντων, πήρε την πρώτη μάχη και έβαλε δύσκολα στον Φοίνικα.

Στο 2ο σετ, οι ισορροπίες επανήλθαν, με τις δύο ομάδες να έχουν εναλλάξ προβάδισμα στο σκορ, καθώς έφταναν στην ολοκλήρωσή του.

Με τους Ρουμελιωτάκη και Μανωλάκη να είναι οι ηγέτες της επίθεσης της ομάδας της Σύρου, και να δίνουν το προβάδισμα στο κομβικό σημείο, ώστε να φτάσουν στην ισοφάριση, κλείνοντας το σετ με 25-23.

Στο 3ο σετ, και πάλι το ματς μας επιφύλασσε εκπλήξεις, καθώς για μία ακόμα φορά οι κιτρινόμαυροι δε σκόπευαν να παραδώσουν τα όπλα έτσι εύκολα, που διεκδίκησαν και πήραν εν τέλει το σετ, διατηρώντας το σταθερό, αλλά και εύθραυστο, προβάδισμά τους (21-19), για να κλείσουν την προσπάθεια τους με σκορ 25-22.

Στο 4ο και τελευταίο σετ, ο Έλληνας τεχνικός θέλησε να ξαναρίξει στο τάραφλεξ τα δυνατά του χαρτιά, ώστε να κλείσει με θετικό πρόσημο το 2ο χρονικά φιλικό του στην Αθήνα, στα πλαίσια της προετοιμασίας, και τελικά τα κατάφερε, με τους παίκτες του Φοίνικα να ανεβάζουν απόδοση, και να κατακτούν το σετ με το επιβλητικό σκορ 25-14, σε μία αναμέτρηση που διήρκησε 1 ώρα και 38 λεπτά.