League Cup, Πήγασος-Αριστοτέλης Σκύδρας 3-0: Με το δεξί η ομάδα της Πολίχνης στο “Νίκος Σαμαράς”

League Cup, Πήγασος-Αριστοτέλης Σκύδρας 3-0: Με το δεξί η ομάδα της Πολίχνης στο  “Νίκος Σαμαράς”

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του League Cup “Ν. Σαμαράς” έκανε στο “Αλέξανδρος Νκολαϊδης” της Πολίχνης ο τοπικός Πήγασος επικρατώντας με 3-0 (25-16, 25-17, 25-20) του Αριστοτέλη Σκύδρας στην πρεμιέρα του προκριματικού ομίλου της διοργάνωσης, όπου τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για την απώλεια του Ολυμπιονίκη μας, Αλέξανδρου Νικολαϊδη.

Μάλιστα ο Νικολαΐδης μεγάλωσε στη Θεσσαλονίκη και το κλειστό της Πολίχνης φέρει τιμητικά το όνομά του και η νίκη αφιερώθηκε στη μνήμη του.

Την διαφορά στην αναμέτρηση την έκανε η επίθεση της ομάδας του Ηρακλή Θεοδώρου, καθώς τελείωσε το παιχνίδι με 63% αποτελεσματικότητα (44/70 τελειωμένες), έναντι 39% του Αριστοτέλη Σκύδρας (28/71 τελειωμένες).

Στο πρώτο σετ, με το σκορ στο 10-10 ο Πήγασος Πολίχνης “έτρεξε” σερί 5-0 και από εκείνο το σημείο και μετά πήρε τον έλεγχο του σετ, για να φτάσει στο 1-0 με 25-16.

Στο δεύτερο σετ, μετά το αρχικό 5-5 ο Πήγασος Πολίχνης με πρωταγωνιστή τον Μάκη Κανέλλο ξέφυγε με +4 (10-6). Ο Μιχάλης Σαρικεΐσογλου μείωσε τη διαφορά στους δύο για τη Σκύδρα (15-13), όμως με νέο σερί 5-0 του Πήγασου το σκορ έγινε 20-13, για να έρθει το 2-0 σετ με 25-17.

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο σετ, με τον Πήγασο Πολίχνης να ξεφεύγει από νωρίς στο σκορ (8-3), με τον Αριστοτέλη Σκύδρας να μην μπορεί να φέρει το σετ στα ίσια, για το τελικό 3-0 σετ με 25-20.

Διακύμανση

1ο σετ: 7-8, 16-12, 21-12, 25-16
2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-14, 25-17
3ο σετ: 8-3, 16-11, 21-17, 25-20

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-17, 25-20) σε 67′

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομητούδης 2 (2/2 επ.), Μαυροβουνιώτης 9 (7/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 83% υπ. – 58% άριστες), Μήλης 11 (9/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 9 (8/11 επ., 1 άσσος), Τερζόγλου 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. – 37% άριστες), Κανέλλος 11 (10/11 επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 70% υπ. – 50% άριστες), Τσιράκης (λ), Γραμμενούδης, Σακόγλου 1 (1/3 επ.).

ΦΕΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Παπαγεωργίου 3 (3/8 επ.), Προύσαλης, Σδραυκάκης 4 (3/11 επ., 1 άσσος, 61% υπ. – 39% άριστες), Τσέλιος 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 6 (5/17 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Παλαιολόγος 13 (12/24 επ., 1 άσσος) / Συναδινός (λ, 67% υπ. – 48% άριστες), Αντωνίου (67% υπ. – 33% άριστες), Βλαχόπουλος.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Σταυριανίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.