ΑΟ Θήρας-Ολυμπιάδα 3-1: Για άλλη μια χρονιά στον τελικό η Σαντορίνη

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στο διεθνές τουρνουά “Νομίκεια” ο ΑΟ Θήρας φάνηκε συνεπής στο ραντεβού του με τον τελικό, καθώς στο αποψινό ματς του ΔΑΠΠΟΣ με 15 άσους, η διοργανώτρια ομάδα επικράτησε με 3-1 σετ της κυπριακής Ολυμπιάδας Νεαπόλεως.

Το τουρνουά για 9η συνεχή χρονιά διοργανώνεται στη μνήμη των ευεργετών του νησιού Ευάγγελου και Λούλας Νομικού, με συνδιοργανώτρια την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου και την πολύτιμη στήριξη του Δήμου Θήρας και του ΔΑΠΠΟΣ.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, ο ΑΟ Θήρας μπήκε πολύ δυνατά 8-4, επέβαλλε το ρυθμό του, ήταν καλύτερος σε επίθεση, όπου κέρδισε αρκετές κόντρα μπάλες και έφτασε με άσο της Κιουτσούκη στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-18.

Με καλοστημένο και αποτελεσματικό μπλοκ ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε με 10-6 στο δεύτερο σετ και νέο άσο της Κιουτσούκη 14-8. Η δευτεραθλήτρια Κύπρου, ρίσκαρε στο σερβίς και πιέζοντας τη νησιώτικη υποδοχή κατάφερε με τις επιθέσεις της πανύψηλης και πολύπειρης Μουντρίσκαγια να ισοφαρίσει σε 16-16. Οι γηπεδούχες με τη Ζιώγα να σαλπίζει αντεπίθεση, ξέφυγαν πάλι 18-16 και παρά την μαχητικότητα των Κυπρίων, η ομάδα της Σαντορίνης ζευγάρωσε με επιθέσεις από τα άκρα τα κερδισμένα της σετ, 2-0 με 25-20.

Το τρίτο σετ ήταν και το πιο αμφίρροπο, με τον Βάσοβιτς να συνεχίζει τις δοκιμές και την Ολυμπιάδα Νεαπόλεως μετά το 9-9 να περνάει για πρώτη φορά μπροστά στο ματς με 11-12. Από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, 15-14, 20-19, ανεβάζοντας την αγωνία κατακόρυφα. Η ομάδα του Νικολάκη με επίθεση της Κωνσταντίνου ισοφάρισε 20-20, αλλά η Αδαμοπούλου έβαλε και πάλι μπροστά τον Α.Ο. Θήρας 23-22. Με μπλοκ της Μουντρίσκαγια η Ολυμπιάδα έφτασε για πρώτη φορά σε σετ μπολ 23-24, αλλά οι γηπεδούχες μετά από δύο χαμένα σετ μπολ των Κυπρίων, πήγαν σε ματς μπολ, 26-25. Τελικά, οι φιλοξενούμενες δεν τα παράτησαν και πανηγύρισαν το παρθενικό τους κερδισμένο σετ στη διοργάνωση, μειώνοντας με 28-26, σε 2-1 σετ

Η Θήρα μετέτρεψε το τέταρτο σετ σε παράσταση για έναν ρόλο. Στο 8-3 με ρεσιτάλ άσων της Καλαποδά το σκορ ξέφυγε στο 13-3 και κάπου εκεί η πλάστιγγα της νίκης έγειρε στην πλευρά των γηπεδούχων, που επικράτησαν τελικά με 25-12, 3-1 σετ και έκλεισαν ραντεβού για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά με την Βάσας στον Κυριακάτικο “τελικό” που θα κρίνει και τον φετινό τίτλο.

Διακύμανση

Τα σετ: 25-18, 25-20, 26-28, 25-12

Α.Ο. Θήρας (Βλάντιμιρ Βασοβιτς): Μπόζιτς 7 (3/4 επ., 3 μπλοκ, 1 άσος), Κέτσμαν 9 (7/24 επ., 2 άσοι, 67% υπ. – 33% άριστες), Λάνγκεγκερ 18 (17/38 επ., 1 άσος, 50% υπ. – 23% άριστες), Κιουτσούκη 13 (5/18 επ., 5 μπλοκ, 3 άσοι), Κωνσταντέλου 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Ζιώγα 18 (13/29 επ, 2 μπλοκ, 3 άσοι), Καραμπάση (λ, 67% υπ. – 56% άριστες), Φάκη 1 (1/3 επ., 100% υπ., – 100% άριστες), Αδαμοπούλου 5 (5/11 επ., 50% υπ. – 33% άριστες), Καλαποδά 5 (5 άσοι).

Ολυμπιάδα Νεαπόλεως (Γιάννης Νικολάκης): Λεωνίδου 1 (1/5 επ.), Μαρτίνεθ 4 (4/13 επ.,) Χούντιμα 13 (10/38 επ., 3 άσοι, 29% υπ. – 14% άριστες), Κωνσταντίνου 11 (7/29 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ, 52% υπ. – 33% άριστες), Ντάρια 9 (6/13 επ., 3 μπλοκ), Μανίταρου (2/5 επ., 3 μπλοκ), Χριστοφόου (λ, 43% υπ. – 36% άριστες), Μουντρίτσκαγια 8 (6/20 επ., 1 μπλοκ, 1 άσος),Ριάλα 3 (3/7επ.), Ντόντσουκ, Κουτα (λ).

Πρόγραμμα και αποτελέσματα

Παρασκευή 7 Οκτωβρίου

Βάσας Βουδαπέστης (Ουγγαρία) – Ολυμπιάδα Νεαπόλεως (Κύπρος) 3-0 (25-08, 25-16, 25-16)
Α.Ο. Θήρας – Α.Ο Μαρκόπουλο 3-0 (25-20, 26-24, 25-17)

Σάββατο 8 Οκτωβρίου

17.30 Α.Ο Μαρκόπουλο – Βάσας Βουδαπέστης (Ουγγαρία) 0-3 (14-25, 15-25, 09-25)
19.30 Α.Ο. Θήρας – Ολυμπιάδα Νεαπόλεως (Κύπρος) 3-1 (25-18, 25-20, 26-28, 25-12)