ΑΟ Λαμίας – Ολυμπιακός 0-3: “Ερυθρόλευκη” νίκη στην πρεμιέρα του «Λεωνίδεια 2022»

Εύκολη επικράτηση του γυναικείου τμήματος βόλεϊ του Ολυμπιακού επί του ΑΟ Λαμίας με 0-3 σετ, στο πρώτο παιχνίδι του τουρνουά «Λεωνίδεια 2022».

Οι ερυθρόλευκες έπιασαν υψηλό ρυθμό, κυριάρχησαν κόντρα στη γηπεδούχα ομάδα και καθάρισαν με σχετική άνεση το παιχνίδι, που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο Λαμίας.

Σε αντίθεση με τις παίκτριες της τοπικής ομάδας, που παρά τις προσπάθειές τους στο 2ο και το 3ο σετ, δεν κατάφεραν να κοντράρουν τη δυναμική των φιλοξενούμενων, αλλά είχαν την πολυτέλεια να δοκιμάσουν όλες τις αθλήτριές τους, πλην των τραυματιών.

Στο 1ο σετ, οι Πειραιώτισσες μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, δίνοντας βάση κυρίως στα καλά μπλοκ, αλλά και στα δυνατά χτυπήματα από τη γραμμή του σερβίς. Παίρνοντας, έτσι, μια τεράστια διαφορά, για να φτάσουν στην άνετη κατάκτηση του σετ, με 7-25.

Στο 2ο σετ, ο ΑΟ Λαμίας εμφανίστηκε πιο ανταγωνιστικός στο τάραφλεξ, και δεν επέτρεψε στις παίκτριες του Σπύρου Σαραντίτη να ξεφύγουν στο σκορ. Η διαφορά παρέμενε σε νορμάλ επίπεδα, αλλά με τις Μίλιτσα Κούμπουρα και Τζάλι Γουίντερς σε εξαιρετική μέρα, οι ερυθρόλευκες έφτασαν εύκολα και σε αυτή την κατάκτηση του σετ, όντας ένα βήμα μακριά από τη νίκη (17-25).

Στο 3ο και τελευταίο σετ, πάλι οι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα, με το σύνολο του Αγγέλη, μάλιστα, να περνάει και για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (9-8). Για να ακολουθήσει ένα ακόμα ξέσπασμα του Ολυμπιακού, όπου με mvp την Κούμπουρα, που σκέπασε τα φιλέ, πέρασε μπροστά εκ νέου, και έφτασε τη διαφορά και πάλι σε επίπεδα ασφαλέιας. Τελικό σκορ στο σετ το 17-25, για να πάρει μια καθαρή νίκη η φιλοξενούμενη ομάδα, στον πρώτο αγώνα του τουρνουά.