ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 3-0: Άνετη επικράτηση για τον «Δικέφαλο» στο πρώτο φιλικό

Εύκολη νίκη για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ, στο πρώτο χρονικά φιλικό παιχνίδι απέναντι στον Παναθηναϊκό, με 3-0 στα σετ (25-17, 25-18,25-19).

Οι «ασπρόμαυρες» ήταν εντυπωσιακές στα πρώτα 2 σετ της αναμέτρησης, καθώς κάθε φορά που πατούσαν το γκάζι, αποκτούσαν διαφορά ασφαλείας από το «τριφύλλι» και δεν υπήρχαν περιθώρια απειλής.

Στο τέλος, η γηπεδούχα ομάδα είχε την ευκαιρία να κάνει ορισμένες δοκιμές, ανακατεύοντας την τράπουλα και δοκιμάζοντας όλες τις αθλήτριες της αποστολής, με τις πράσινες σε εκείνο το σημείο να διεκδικούν περισσότερα, παίζοντας καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 1ο σετ, ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και διατηρούσε ένα μικρό, αλλά αρκετό, προβάδισμα, ώστε να φτάσει μέχρι την κατάκτηση του σετ (8-6, 16-10). Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα, για να κλείσει το σετ υπέρ των γηπεδούχων με σκορ 25-17.

Στο 2ο σετ, τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα για τον «Δικέφαλο του Βορρά», με τη διαφορά να ανοίγει ακόμα περισσότερο (8-3, 16-5, 21-8) και όλα έδειχναν πως το σετ θα έκλεινε με μία τεράστια απόσταση των δύο πλευρών. Οι φιλοξενούμενες, όμως, μείωσαν στη συνέχεια (23-16), πιέζοντας στα σερβίς των ασπρόμαυρων, χωρίς, ωστόσο, να καταφέρουν κάτι παραπάνω, μιας και ο ΠΑΟΚ βρήκε τους 2 ακόμα πόντους που έψαχνε, για το 25-18.

Στο 3ο και τελευταίο σετ, ο τεχνικός του ΠΑΟΚ, Μάρκο Φενόλιο, έδωσε χρόνο συμμετοχής σ’ όλες τις αθλήτριες που είχε στον πάγκο, με το σύνολο του Γκάιτς να εκμεταλλεύεται αυτή τη συγκυρία και να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα (5-8, 11-16). Με τον ΠΑΟΚ να απαντά με ένα εκπληκτικό σερί 10-2, για να φτάσει στην ανατροπή του σκορ (21-18), και να κατακτήσει και το 3ο σετ, με σκορ 25-19.