ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 2-2: Ισόπαλο το δεύτερο φιλικό

Μετά το ματς της Πέμπτης (6/7) στο “PAOK Sports Arena”, ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός αναμετρήθηκαν και την Παρασκευή (7/10) σε φιλικό αγώνα με τις δύο ομάδες να παίρνουν από 2 σετ, χωρίς να παιχτεί τάι μπρέικ με το 2-2 (18-25, 25-18, 20-25, 28-26) να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Στα τρία από τα τέσσερα σετ οι ομάδες που τα κέρδισαν είχαν τον έλεγχο και στο 4ο υπήρξε μεγάλη μάχη.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, 8-7. Ο “Δικέφαλος”, ο οποίος έπαιζε με μεικτή επτάδα, επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να πάρει μια σημαντική διαφορά σε κομβικό σημείο του σετ, 13-21. Στην συνέχεια προσπάθησε να μειώσει, ωστόσο οι «πράσινες» με 18-25 έκαναν το 0-1.

Διατηρώντας την ίδια επτάδα και στο δεύτερο σετ, οι Θεσσαλονικές πήραν από νωρίς ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο συνέχισαν να μεγαλώνουν, 16-10. Έχοντας υψηλή απόδοση, τόσο στην υποδοχή, όσο και στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στα σετ, κατακτώντας το δεύτερο με 25-18, 1-1.

Στο τρίτο σετ ο προπονητής του ΠΑΟΚ, άνοιξε περισσότερο το ροτέισον, περνώντας στο παιχνίδι τις Παπαδόπουλου και Λιάγκη στις θέσεις των Ξανθοπούλου και Κρολ. Οι “ασπρόμαυρες” έκαναν μία τελική αντεπίθεση στους τελευταίους πόντους, ωστόσο ο Παναθηναϊκός με 20-25 πήρε ξανά το προβάδισμα στα σετ, 1-2.

Στο τέταρτο σετ ο Φενόλιο έδωσε χρόνο στις αθλήτριες οι οποίες δεν αγωνίστηκαν στο πρώτο φιλικό, θέλοντας να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα. Έχοντας σε πολύ καλή μέρα την Κάφρι, το σετ οδηγήθηκε σε “παράταση” σε δύο περιπτώσεις, 24-24 και 26-26. Σ’ ένα πολύ όμορφο τέταρτο σετ, με γεμάτες φάσεις και κρίσιμους πόντους, ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-2 με 28-26, με το παιχνίδι να τελειώνει ισόπαλο.