Φοίνικας Σύρου – Ολυμπιακός 1-3: «Ερυθρόλευκο» το πρώτο φιλικό στην Ερμούπολη

Ερυθρόλευκο βάφτηκε το πρώτο φιλικό παιχνίδι μεταξύ του Φοίνικα Σύρου και του Ολυμπιακού στην Ερμούπολη, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 1-3 στα σετ.

Οι Πειραιώτες έδειξαν αρκετά καλά στοιχεία στο παιχνίδι τους στη Σύρο, το οποίο ολοκλήρωσαν με σύνολο 12 άσσους και 11 μπλοκ, ενώ πολυτιμότερος παίκτης τους, για μία ακόμα φορά, ήταν ο Στερν, που πέτυχε 22 πόντους.

Οι γηπεδούχοι, παρά το εις βάρος τους αποτέλεσμα, έδειξαν εξίσου καλά στοιχεία, καθώς σε όλα τα σετ της αναμέτρησης έφτασαν ψηλά στο σκορ, αλλά έχουν ακόμα αρκετή δουλειά για να διορθώσουν πολλά αμυντικά ζητήματα, κυρίως στα σερβίς των αντιπάλων.

Στο 1ο σετ, ο Ολυμπιακός πάτησε από νωρίς το γκάζι και απέκτησε μια ασφαλής διαφορά από τους νησιώτες (8-2), για να σφραγίσει, επί της ουσίας, την κατάκτηση του πρώτου σετ, εκμεταλλευόμενος κυρίως τα εύστοχα σερβίς. Η διαφορά έφτασε και σε διψήφιο αριθμό (13-23), για να κλείσουν εύκολα το σετ οι ερυθρόλευκοι με σκορ 25-17.

Στο 2ο σετ, οι παίκτες του Φοίνικα μπήκαν πιο αποφασισμένοι, και διατηρούσαν σταδιακά ένα μικρό προβάδισμα, έχοντας πάρει το μομέντουμ από τους φιλοξενούμενους (8-5, 11-8, 12-9, 20-16). Ο Ολυμπιακός πίεσε, με κορυφαίο στο σετ τον Λινάρδο, αλλά ένα κομβικό σερί των γηπεδούχων, βοήθησε στο να κλείσει το σετ με το υπέρ τους 25-17.

Στο 3ο σετ, η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε κλασικό ντέρμπι, με τις ισοπαλίες να διαδέχονται η μία την άλλη (9-9, 12-12, 21-21, 22-22, 23-23). Και παρόλο που οι νησιώτες είχαν πάλι τον έλεγχο, μην επιτρέποντας στους παίκτες του Αλμπέρτο Τζουλιάνι να προσπεράσουν, στο κρίσιμο σημείο ο Κουμεντάκης έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, για να κλείσει το σετ ο Στερν, γράφοντας το 25-23, και το συνολικό 1-2.

Στο 4ο και καθοριστικό σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος για να τελειώσει το ματς, κάνοντας ένα δυνατό σερί για το προβάδισμα των 5 πόντων (5-0). Η διαφορά έφτασε και τους 6 πόντους στη συνέχεια (9-3), αλλά από εκείνο το σημείο και μετά ακολούθησε το “ξέσπασμα” του Φοίνικα, για να μειώσει αρχικά (9-6, 15-13), αλλά και να φτάσει στην ισοφάριση, μπαίνοντας ξανά στο κόλπο της κατάκτησης του σετ (17-17). Όμως, οι ερυθρόλευκοι βρήκαν απάντηση στα χτυπήματα των παικτών του Δημήτρη Καζάζη, κράτησαν τη διαφορά σταθερά στους 2 πόντους, για να φτάσει σε match ball (24-22) και να πάρει τη νίκη με σκορ 25-22, και συνολικά 1-3 στα σετ.