ΑΟ Θήρας – ΑΟ Μαρκόπουλο 3-0: Πρεμιέρα με νίκη για τη διοργανώτρια ομάδα

Στο πλαίσιο της πρεμιέρας του τουρνουά “Νομίκεια 2022”, αφιερωμένο για άλλη μια χρονιά στην μνήμη των μεγάλων ευεργετών της Σαντορίνης, Ευάγγελου και Λούλας Νομικού, η επί 9 χρόνια διοργανώτρια ομάδα του τουρνουά και κάτοχος του τίτλου, ΑΟ Θήρας επικράτησε με 3-0 (25-20, 26-24, 25-17) του σκληροτράχηλου ΑΟ Μαρκοπούλου, σε ένα ματς με δυνατές μονομαχίες στο φιλέ και συναρπαστικό θέαμα.

Στα φετινά της “αποκαλυπτήρια” μπροστά σε περίπου 250 φίλους της που έδωσαν “το παρών” στο ΔΑΠΠΟΣ, η ομάδα του Σέρβου τεχνικού Βλάντιμιρ Βάσοβιτς, παρά την απουσία της Αργεντινής διαγώνιας, Μερκάδο, που συνεχίζει την προσπάθεια διάκρισης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, έκαμψε την μαχητική αντίσταση της φιλόδοξης ομάδας του Ιταλού, Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο και έκανε ιδανικό “ποδαρικό” στο φετινό τουρνουά.

Στο πρώτο σετ η ομάδα της Σαντορίνης είχε προβάδισμα με Ζιώγα και Κετσμαν, αλλά λίγο πριν το τέλος κάποια λαθάκια των γηπεδούχων “ροκάνισαν” τη διαφορά για το Μαρκόπουλο, αλλά τελικά η γηπεδούχος ομάδα πήρε προβάδισμα με 25-20.

Στο δεύτερο σετ έγινε πιο “σφιχτό” παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι σχεδόν πόντο-πόντο στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ, ωστόσο παρά τη μαχητικότητα των φιλοξενούμενων, ο ΑΟ Θήρας έπειτα από χαμένο σετ μπολ, ζευγάρωσε τα κερδισμένα του σετ με 26-24.

Στο τρίτο σετ η ομάδα των Μεσογείων, στην 5η της παρουσία στα “Νομίκεια” μπήκε αποφασισμένη να παραμείνει “ζωντανή” στο ματς και προηγήθηκε με 5-1. Η Θήρα, με πολύ καλό παιχνίδι της Μπόζιτς ισοφάρισε σε 10-10 με μονό εντυπωσιακό μπλοκ της Λάνγκεγκερ. Με αποτελεσματικότητα σε μπλοκ και κόντρα μπάλες η ομάδα της Σαντορίνης ξέφυγε με ένα επί μέρους σερί 5-0 , 15-10 για να επιστρέψει με 25-17 στις φιλικές επιτυχίες, έπειτα από δύο ήττες επί του Ολυμπιακού.

Διακύμανση

ΑΟ Θήρας – ΑΟ Μαρκόπουλο 3-0 (25-20, 26-24, 25-17) σε 81’

ΑΟ Θήρας (Βλάντιμιρ Βασοβιτς): Μπόζιτς 5 (4/6 επ.) 1, Κέτσμαν 12 (11/36 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ. – 45% άριστες), Λάνγκεγκερ 17 (15/35 επ., 2 μπλοκ, 45% υπ. – 41% άριστες), Κιουτσούκη (3/5 επ.), Κωνσταντέλου 3 (3/12 επ.), Ζιώγα 17 (14/34 επ, 3 μπλοκ), Μπελιά (λ, 67% υπ. – 50% άριστες), Φάκη Αδαμοπούλου, Καραμπάση (λ)

ΑΟ Μαρκοπούλου (Πασκουαλίνο Τζιανγκρόσι): Νάγκελς 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ), Σμιθ 4 (3/20 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 40% άριστες), Φιτζμόρις 13 (10/33 επ., 3 μπλοκ), Καλανταρίδου 6 (5/25 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 39% άριστες), Αλαγιάννη 3 (1/3 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Φίτερερ 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Δήμου (λ, 50% υπ. – 50% άριστες), Γράβαρη, Ευαγγελίου, Σπανάκη, Βαγιοπούλου, Γιούλα (λ, 37% υπ. – 26% άριστες)

Αποτελέσματα και πρόγραμμα

Παρασκευή 7 Οκτωβρίου

Βάσας Βουδαπέστης (Ουγγαρία) – Ολυμπιάδα Νεαπόλεως (Κύπρος) 3-0 (25-08, 25-16, 25-16)

ΑΟ Θήρας – ΑΟ Μαρκόπουλο 3-0 (25-20, 26-24, 25-17)