Παναθηναϊκός-Θέτιδα Βούλας 3-1: Με το δεξί στο τουρνουά των Ιλισίων οι “πράσινες”

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού επιβλήθηκε με 3-1 σετ της Θέτιδας Βούλας στην πρώτη μέρα του τουρνουά των Ιλισίων.

Στο κλειστό “Αντώνης Φώτσης” και οι δυο ομάδες έδειξαν καλά δείγματα ενόψει της νέας αγωνιστικής σεζόν. Ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα 2-0 σετ αλλά η Θέτιδα μείωσε σε 2-1, θέλοντας να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ. Στο κρίσιμο τέταρτο σετ, οι δυο ομάδες έφτασαν μαζί στο 20-20 αλλά πιο έμπειρος και αποφασιστικός ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ στις λεπτομέρειες.

Ο Γκάιτς δεν χρησιμοποίησε μόνο τη νεαρή διαγώνιο Ίβκοβιτς ενώ μετά το τέλος της αναμέτρησης οι αθλήτριες και το επιτελείο ευχήθηκαν χρόνια πολλά στην Αντόρα Ανάε για τα γενέθλιά της.

Ο Παναθηναϊκός, κατέκτησε το πρώτο σετ 25-19, με τη Θέτιδα να τον δυσκολεύει μέχρι το 11-11, αλλά στη συνέχεια οι “πράσινες” επέβαλαν το ρυθμό τους και έχτισαν μια διαφορά +5 (17-12) θέτοντας τις βάσεις για την κατάκτηση του σετ.

Το δεύτερο σετ ήταν πολύ ανταγωνιστικό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο σχεδόν μέχρι το τέλος. Ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με +2 (23-21) σε κρίσιμο σημείο και με καθαρό μυαλό «καθάρισε» και το δεύτερο σετ (25-22).

Οι “πράσινες” μπήκαν με φόρα στο τρίτο σετ και προηγήθηκαν με 7-3 αλλά η Θέτιδα μείωσε στον πόντο (7-6). Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι μέχρι το 17-17, όταν η Θέτιδα  έτρεξε ένα σερί 6-0 (17-23) που οδήγησε στο 2-1 σετ με 18-25.

Στο τέταρτο σετ η εικόνα δεν άλλαξε αφού και πάλι καμία ομάδα δε μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ μέχρι το 13-13, όταν η ομάδα των Νοτίων Προαστίων με ένα +4 έκανε το 13-17, ωστόσο ο Παναθηναϊκός μείωσε γρήγορα σε 16-17 και ισοφάρισε σε 20-20. Με ψυχραιμία και καλές επιλογές κατέκτησε το τέταρτο σετ (25-23) και το παιχνίδι.

Στον τελικό του τουρνουά θα αγωνιστούν ο Παναθηναϊκός με τον διοργανωτή Ηλυσιακό (2/10, 19:30), ο οποίος επικράτησε με 3-2 σετ το Σάββατο (1/10) του Απόλλωνα Καλαμάτας.

Τα σετ: 25-19, 25-22, 18-25, 25-23.

Διακύμανση

1ο σετ: 8- 7, 16- 12, 21- 16, 25-19
2ο σετ: 7- 8, 16- 14, 21- 19, 25-22
3ο σετ: 8- 6, 16- 12, 17- 21, 18-25
4ο σετ: 6- 8, 13- 16, 20- 21, 25-23

Παναθηναϊκός (Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Ανάε 7 (7/18 επ.), Νικολογιάννη 8 (6/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρόθες 8 (7/20 επ., 1 άσσος), Παπαφωτίου 4 (2/3 επ., 1 άσσος), Ανθούλη 24 (21-41 επ., 3 μπλοκ), Πολίτη (λ, 57% υπ.), Ρόγκα (λ, 65% υπ. – 41% αρ.), Μεταξά, Μερκούρη, Μέντιτς 4 (4/8 επ.)