Ολυμπιακός – Τόνο Καλίπο 1-2: Ήττα για τους “ερυθρόλευκους” στο τουρνουά της Ιταλίας

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε με ήττα τις υποχρεώσεις του στην Ιταλία. Συγκεκριμένα, οι Πειραιώτες έχασαν με 2-1 (25-23, 22-25, 17-25) από την Τόνο Καλίπο.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν δώσει συνολικά τρία δυνατά φιλικά με Τάραντο (νίκη με 3-1 σετ) και Καστελάνα (νίκη με 2-1 σετ) μέσα σε τρεις ημέρες, με τον Αλμπέρτο Τζουλιάνι να βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα για τη συνέχεια.

Στο τελευταίο παιχνίδι τους οι Πειραιώτες είχαν πρώτο σκόρερ τον Στερν με 12 πόντους, ενώ από πλευράς νικητών αυτός που έκανε την ζημιά ήταν ο Μπουτέγκερ με 21.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το… δεξί στον αγώνα κατακτώντας το πρώτο σετ με 25-21, ενώ στο δεύτερο πήγαιναν πόντο-πόντο με την Tonno Callipo μέχρι το 18-18. Παρόλα αυτά, οι Ιταλοί με το 25-22 ισοφάρισαν σε 1-1 και στο τρίτο σετ πήραν τη νίκη με το 25-17, κάνοντας το τελικό 2-1.

Τα σετ: 25-23, 22-25, 17-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Στερν 12 (10/17 επ., 2 άσσοι), Κουμεντάκης 11 (9/21 επ., 1 μπλοκ, 57%υπ.-57%αρ.), Τράβιτσα, Λινάρδος 9 (5/7 επ.,3 μπλοκ, 1 άσσος), Ιντάλγκο 6 (6/16 επ., 67%υπ.-33%αρ.), Τζιάβρας (λ.67%υπ.-33%αρ.)/ Χανδρινός

ΤΟΝΟ ΚΑΛΙΠΟ : Μιγαίλοβιτς 9 (6/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 62%υπ.-23%αρ.), Όρντουνα, Τόντο 7 (5/7επ.,1 άσσος, 1 μπλοκ), Μακαρόνε 1 (1μπλοκ), Φεντρίζι 4 (3/9 επ., 1 άσσος, 33%υπ.-17%αρ.),Μπουτέγκερ 21 (16/30 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Καβατσίνι (λ. 33%υπ.-33%αρ.)/Πίατσα, Ταλόνε, Τερπίν 5 (5/12 επ., 57%υπ.-43%αρ.)