Κύπελλο Ελλάδος Α/Γ: Κυπελλούχος ο Καλίτσης

Ο Αλέξανδρος Καλίτσης του ΣΚΟΑΑΠΘ κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος τοξοβολίας Ολυμπιακού τόξου Ανδρών στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε το διήμερο 17-18/09 στην Φλώρινα. Οι καιρικές συνθήκες τη 1η μέρα ήταν κάκιστες με έντονη βροχόπτωση και δυνατούς ανέμους με αποτέλεσμα τη προσωρινή διακοπή του αγώνα, ενώ οι αγώνες Bare Bow αναβλήθηκαν για την 2η μέρα.

Ο Καλίτσης τοποθετήθηκε στο Νο 5 του ταμπλό με σκορ 560(11, 4 κεντρικά δεκάρια). Απέκλεισε κατά σειρά: στον 1ο γύρο τον Θανάση Οικονόμου του Τετραπτερυλλίς με 6-4, στον προημιτελικό τον Γιώργο Ψαρωκοστόπουλο του ΣΚΟΑΑΠΘ με 6-2 , στον ημιτελικό του Γιώργου Μακρή του Α-Σ-Τ Αβαρίς με 7-1 , ενώ στον τελικό επικράτησε του Ιουστιάν Κεφαλά του ΓΣ Κερατέας με 6-4.

Τα αποτελέσματα:

1. Καλίτσης Αλέξανδρος (ΣΚΟΑΑΠΘ)
  2. Κεφαλάς Ιουστιάν (ΓΣ Κερατέας)
  3. Πάντσιος Κωνσταντίνος (Τετραπτερυλλίς)
  4. Μακρής Γιώργος (ΑΣΤ Αβαρίς)
  5. Ψαροκωστόπουλος Γιώργος (ΣΚΟΑΑΠΘ)

Στην κατηγορία των Κ18 Ανδρών την 1η θέση κατέκτησε ο Ευάγγελος Χαρίσης του ΓΑΣ Κατερίνης Ο Αρχέλαος, την 2η θέση ο Δημήτριος Κούκιος του ΣΟ Ελευσίνας και την 3η θέση ο Χαράλαμπος Κολοβός του ΣΚΟΑΑΠΘ.