Κύπελλο Ελλάδος Α/Γ: Κυπελλούχος η Νάσιουλα

Η Μαρία Νάσιουλα κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος τοξοβολίας Ολυμπιακού τόξου Γυναικών στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε το διήμερο 17-18/09 στην Φλώρινα.

Οι καιρικές συνθήκες τη 1η μέρα ήταν κάκιστες με έντονη βροχόπτωση και δυνατούς ανέμους με αποτέλεσμα τη προσωρινή διακοπή του αγώνα, ενώ οι αγώνες Bare Bow αναβλήθηκαν για την 2η μέρα.

Η Νάσιουλα του ΣΚΟΑΑΠΘ τοποθετήθηκε στο Νο1 του ταμπλό μετά τους αγώνες κατάταξης με σκορ 591(13, 7 κεντρικά δεκάρια). Στον πρώτο γύρο προκρίθηκε άνευ αγώνα, στα ημιτελικά επικράτησε άνετα της Στυλιανής Μαρωνίτη του Τετραπτερυλλίς με 6-0, ενώ στον μεγάλο τελικό κέρδισε την Δωροθέα Ποιμενίδου του ΣΚΟΑΑΠΘ με 6-2.

Τα αποτελέσματα:

1. Νάτσιουλα Μαρία       (ΣΚΟΑΑΠΘ)
  2. Ποιμενίδου Δωροθέα (ΣΚΟΑΑΠΘ)
  3. Λιούτα Σταυρούλα      (Τετραπτερυλλίς)
  4. Μαρωνίτη Στυλιανή    (Τετραπτερυλλίς)
  5. Τιφλίδου Χριστίνα       (Τετραπτερυλλίς)

Στην κατηγορία Κ21 Γυναικών ο ΣΚΟΑΑΠΘ είδε τις αθλήτριες του στα 3 σκαλιά του βάθρου. Κυπελλούχος αναδείχθηκε η Νεφέλη Παπαδοπούλου, το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Βασιλική-Κοραλία Γενίτσαρη και το χάλκινο μετάλλιο η Δέσποινα-Νίκη Σιδηροπούλου.