Αγώνες Α’ κατηγορίας: Ο Κατσαΐτης επικράτησε στο Ολυμπιακό Τόξο

Τρεις τοξότες της Τετραπτερυλλίς συμπληρώσαν την τριάδα των νικητών.

Ο Παναγιώτης Κατσαΐτης ήταν ο πρωταγωνιστής στους Αγώνες Ανοιχτού Χώρου Α’ Κατηγορίας στο Ολυμπιακό Τόξο, που ολοκληρώθηκα το Σάββατο 27/8 στο ΟΑΚΑ. Οι νικητές προέκυψαν από τον προκριματικό γύρο καθώς δεν υπήρξαν κόντρες.

Ο τοξότης της Τετραπτερυλλίς αν και είχε την 2η καλύτερη επίδοση στις πρώτες βολές (312/360), στη συνέχεια με επίδοση 317/360 και σύνολο 629/720 (16 10άρια, 7 κεντρικά) κατέκτησε την 1η θέση, αφήνοντας στη 2η τον ομόσταυλό του στις “ακρίδες” Γιώργο Σγουρό (625/720), ενώ 3ος ήταν ένας ακόμη τοξότης από την Τετραπτερυλλίς, ο Κωνσταντίνος Πάντσιος έχοντας την ίδια επίδοση με τον Σγουρό (625/720), αλλά με λιγότερα κεντρικά 10άρια (7-3).

Πίσω από την τριάδα βρέθηκε ο Αλέξανδρος Καραγεωργίου (Σ.Ο Ελευσίνας) με 611/720, ενώ την πρώτη 6άδα συμπλήρωσαν οι Παναγιώτης Θέμελης (Παναθηναϊκός) και Αλέξανδρος Καλίτσης (ΣΚΟΑΑΠΘ).

Η αγωνιστική δράση θα συνεχιστεί το επόμενο Σαββατοκύριακο (3-4/9) με το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ανοιχτού Χώρου ωστόσο δεν έχει γίνει ακόμα γνωστή η τοποθεσία διεξαγωγής του.