Australian Open: Εύκολα στον τρίτο γύρο η Μπαντόσα (video)

Η Μπαντόσα στο Australian Open

Τη δεύτερη διαδοχική της νίκη στη Μελβούρνη πανηγύρισε η Πάουλα Μπαντόσα, που επικράτησε της Αναστάσια Παβλιουτσένκοβα με 6-2, 6-3, σε μία ώρα και 12 λεπτά αγώνα. Έτσι η 26χρονη Ισπανίδα εξασφάλισε την πρόκρισή της στον τρίτο γύρο του Australian Open για δεύτερη διαδοχική χρονιά.

Ολοκλήρωσε τις προσπάθειές της με 31 winners και 9 άσους, υπέπεσε σε 13 αβίαστα και 4 διπλά λάθη, ενώ κέρδισε το 83% των πόντων πίσω από το πρώτο σερβίς (25/30), αλλά και το 56% πίσω από το δεύτερο (15/27). Εκμεταλλεύτηκε 4/8 BP της, και έσωσε όλες τις προσπάθειες της αντίπαλής της (0/5).

Ξεκίνησε με τον αγώνα με break και hold, για να πάρει άμεσα το ασφαλές προβάδισμα (2-0), διατήρησε την απόσταση ως έχει ως το 4ο game (3-1), και με νέο break στη συνέχεια “κλείδωσε” το 1-0 (4-1). Γλύτωσε από τριπλό BP στο αμέσως επόμενο (5-1), και με διαχείριση έκλεισε το σετ ιδανικά (6-2).

Στην επανάληψη καμία από τις δύο δε ξεχώριζε ως το 4ο game (2-2), ώσπου στο επόμενο η Μπαντόσα βρήκε νέο break και ανέκτησε το προβάδισμα (3-2). Με love service game ανέβασε το δείκτη της διαφοράς (4-2), και δίχως κινδύνους έγραψε τον επίλογο της αναμέτρησης στο Court 6 (6-2).

Στην επόμενη φάση του «Happy Slam» θα αντιμετωπίσει την 22χρονη Αμερικανίδα, Αμάντα Ανισίμοβα, που κέρδισε νωρίτερα την 26χρονη τενίστρια από την Αργεντινή, Νατάσα Ποντορόσκα, με 6-2, 6-3, σε μόλις 66 αγωνιστικά λεπτά στο Court 7.