United Cup: Εύκολα το πρώτο σετ ο Τσιτσιπάς (video)

Ο Τσιτσιπάς στο United Cup

Κανένα πρόβλημα δε συνάντησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέναντι στον Στίβεν Ντίεζ, και κατέκτησε το πρώτο σετ της αναμέτρησης.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε με 6-2 σε 42 λεπτά αγώνα στην Ken Rosewall Arena, και απέχει ένα σετ μακριά από την υπερπολύτιμη καθαρή νίκη.

Έχοντας 80% σε κερδισμένους πόντους πίσω από το πρώτο σερβίς, 8 winners, έναν άσο και 9 αβίαστα λάθη, ο Στέφανος κάνει εξαιρετική δουλειά στο πρώτο του παιχνίδι στο μονό.

Αν ολοκληρώσει τις προσπάθειές του με νίκη στα δύο σετ, τότε ο ηγέτης της Εθνικής θα απλοποιήσει περισσότερο την κατάσταση στον Β’ όμιλο του United Cup.

Η Ελλάδα θα θέλει απλώς τη νίκη στο tie με τον Καναδά, με οποιοδήποτε σκορ, για να τερματίσει στην πρώτη θέση του ομίλου και να προκριθεί στα προημιτελικά.