US Open: Νικητής στο ρωσικό «εμφύλιο» ο Μεντβέντεφ, παρών στα ημιτελικά (vid)

Ο Ρώσος Ντανιίλ Μεντβέντεφ, νίκησε στα τρία σετ τον συμπατριώτη του, Αντρέι Ρούμπλεφ, παίρνοντας την πρόκριση για την ημιτελική φάση.

Κάτοχος του τίτλου στο US Open το 2021, ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ πήρε τη νίκη στα τρία σετ με 6-4 6-4 6-4 απέναντι στον συμπατριώτη του και νούμερο 8 του ταμπλό. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το γεγονός ό,τι ο Μεντβέντεφ βρέθηκε πίσω με break και στα τρία σετ της αναμέτρησης καταφέρνοντας σε όλες τις περιπτώσεις να κάνει την ανατροπή με τον Ρούμπλεφ να φτάνει πλέον τις 9 ήττες σε ισάριθμα ματς σε προημιτελικό Grand Slam.

Επόμενος αντίπαλος για τον Ρώσο, νούμερο 3, θα είναι ο νικητής από το ματς του κατόχου του τίτλου, του Ισπανού Κάρλος Αλκαράθ, με τον Γερμανό Σάσα Ζβέρεφ.