US Open: Αμερικανικός «εμφύλιος» στο γύρο των 16 (vids)

Τζέσικα Πεγκούλα και Μάντισον Κις πήραν την πρόκριση για τον τέταρτο γύρο του US Open όπου θα κληθούν να αναμετρηθούν.

Νούμερο 3 στο ταμπλό η Τζέσικα Πεγκούλα πήρε τη νίκη στα τρία σετ απέναντι στην Ουκρανή και νούμερο 26 Ελίνα Σβιτολίνα. Η Αμερικανίδα πήρε το πρώτο σετ με 6-4 ωστόσο η Σβτολίνα με τον σύζυγό της Γκαέλ Μονφίς να την παρακολουθεί από τις κερκίδες απάντησε με το ίδιο σκορ στο τρίτο αν και η Πεγκούλα κατάφερε να πάρει την πρόκριση με 6-2 στο τρίτο σετ.

Αντίπαλός της θα είναι η συμπατριώτισσά της και νούμερο 17 του ταμπλό, η Μάντισον Κις, η οποία νωρίτερα στην ημέρα χρειάστηκε να κάνει την ανατροπή απέναντι στη Λιουντμίλα Σαμσόνοβα. Η Ρωσίδα νούμερο 14 του ταμπλό πήρε το πρώτο σετ με 7-5 ωστόσο η εικόνα του ματς ήταν διαφορετική στην συνέχεια με την Αμερικανίδα να παίρνει τα επόμενα 2 με 6-2.