Αποκλεισμός για Γραμματικοπούλου στη Λωζάνη

Δεν μπόρεσε να προχωρήσει στο Ladies Open της Λωζάνης η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου. Το βράδυ της Τρίτης 25/07 έχασε από τη Σλοβένα Νταλάιλα Γιακούποβιτς με 7-6 (11), 6-2 στον 1ο γύρο του ταμπλό (σ.σ. των «32») και αποκλείστηκε.

Στο 1ο σετ η Γραμματικοπούλου γύρισε προσωρινά την κατάσταση όταν ισοφάρισε από το 2-5 και μετά έστειλε το σετ σε tie-break. Εκεί έσωσε κι άλλα set points, αλλά έχασε τη δική της ευκαιρία όταν προηγήθηκε με 10-9. Τελικά η αντίπαλοςπήρε το σετ στο 7ο set point της συνολικά και επικράτησε με 13-11.

Η Γιακούποβιτς εκμεταλλεύτηκε και ψυχολογικά την κατάκτηση του… μαραθώνιου 1ου σετ και αξιοποίησε το break και το αρχικό 3-1 στο 2ο για να φτάσει στη νίκη.