Wimbledon: Αποκλείστηκαν τα αδέρφια Τσιτσιπά

Εκτός συνέχειας των διπλών στο Wimbledon έμειναν οι Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς, καθώς ηττήθηκαν με 2-1 σετ (7-6, 4-6, 2-6) από τους Γάλλους Άρθουρ Φις και Λούκας Βαν Ας.

Σε έναν αγώνα που διήρκησε… τρεις μέρες, μετά τις συνεχείς αναβολές λόγω των καιρικών συνθηκών, το ελληνικό δίδυμο δεν κατάφερε να συνεχίσει στον δεύτερο γύρο του τουρνουά. Το βράδυ της Παρασκευής το ματς είχε διακοπεί στο 1-1 σετ κι ενώ σήμερα οι αδερφοί Τσιτσιπά μπήκαν πολύ δυνατά, δεν είχαν την ανάλογη συνέχεια.

Οι Στέφανος και Πέτρος ξεκίνησαν υπερασπιζόμενοι το δικό τους σερβίς και στο 2ο γκέιμ έκαναν μπρέικ στους αντιπάλους, παίρνοντας προβάδισμα 2-0. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και μετά έπαθαν… μπλακ άουτ και δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε ένα γκέιμ. Το Δίδυμο των Γάλλων έκανε ένα σερί 6-0 κι έτσι έφτασαν στη νίκη και πήραν την πρόκριση για τον 2ο γύρο.

Υπενθυμίζεται πως ο Στέφανος θα παίξει τη Δευτέρα (10/7) κόντρα στον Αμερικανό Κρίστοφερ Γιούμπανκς, με στόχο την πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.