Roland Garros: Δυσκολεύτηκε, αλλά προκρίθηκε η Ζαμπέρ στον 4ο γύρο (vid)

Αν και απώλεσε το πρώτο σετ, η Ονς Ζαμπέρ κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να περάσει στις “16” καλύτερες του Roland Garros, νικώντας την προερχόμενη από τα προκριματικά, Όλγα Ντανίλοβιτς, με 4-6, 6-4, 6-2, μετά από 2 ώρες και ένα 13 λεπτά.

Η 28χρονη Τυνήσια δέχθηκε δύο break και έχασε στο φινάλε του πρώτο μέρος το προβάδισμα για τη νίκη, όμως βελτίωσε το παιχνίδι της στα υπόλοιπα μέρη του αγώνα, και με καλύτερο σερβίς πήρε τον έλεγχο, για να νικήσει και να προκριθεί στον 4ο γύρο του Παρισιού.

Στο δρόμο της No. 7 του κόσμου θα βρεθεί η Αμερικανίδα Μπενάντα Πέρα, που κέρδισε χθες της Ιταλίδας Ελισαμπέτα Κοσιαρέτο με 6-4, 7-6(2).

Παράλληλα το εισιτήριο για την τελική 16αδα της Γαλλικής πρωτεύουσας εξασφάλισε και η Λέσια Τσουρένκο, που επικράτησε εύκολα της Μπιάνκα Αντρέσκου με 6-1, 6-1, έπειτα από 62 λεπτά αγώνα.

Επόμενο εμπόδιο για την Ουκρανή είναι η No. 1 του κόσμου, Ίγκα Σφιόντεκ, και σίγουρα δεν είναι το φαβορί για την πρόκριση στις “8” καλύτερες του 2ου Major της χρονιάς.