Roland Garros: Για πρώτη φορά στη 2η εβδομάδα του τουρνουά η Σαμπαλένκα (vid)

Η Λευκορωσίδα ήταν εντυπωσιακή στο ματς του τρίτου γύρου του γαλλικού Όπεν απέναντι στην Καμίλα Ραχίμοβα.

Νούμερο 2 του ταμπλό η Αρίνα Σαμπελένκα, κάτοχος του αυστραλιανού Όπεν, κατάφερε για πρώτη φορά στην καριέρα της να περάσει από τον τρίτο γύρο του γαλλικού Όπεν. Η αντίπαλός της, η Ρωσίδα Καμίλα Ραχίμοβα, πρόβαλε αντίσταση στα πρώτα 5 γκέιμ της αναμέτρησης με την Σαμπαλένκα να πετυχαίνει μπρέικ στο έκτο ενώ με νέο μπρέικ έκανε και το 1-0 στα σετ με 6-2 σε 28 λεπτά.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο δεύτερο και όπως αποδείχθηκε τελευταίο κομμάτι του ματς με την Σαμπαλένκα να παίρνει προβάδισμα με μπρέικ από νωρίς και να κλείνει με πανομοιότυπο τρόπο και το δεύτερο σετ. Επόμενη αντίπαλός της θα είναι η νικήτρια από το ματς της Αμερικανίδας Σλόαν Στίβενς με την Γιούλια Πουτίντσεβα από το Καζακστάν.