Roland Garros: Έκανε την έκπληξη η Μέρτενς, αποκλεισμός για την Πεγκούλα (vid)

Οι εκπλήξεις συνεχίζονται και την 6η ημέρα του γαλλικού όπεν με την Ελίζ Μέρτενς να αφήνει εκτός συνέχειας την Τζέσικα Πεγκούλα.

Νούμερο 3 στο ταμπλό η Αμερικανίδα, δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα και μάλιστα στα δύο σετ από τη Βελγίδα αντίπαλό της η οποία έφτασε στη νίκη με 6-1 6-3. Η Πεγκούλα έδωσε μόλις ένα σετ στον προηγούμενο γύρο καθώς η αντίπαλός της, η Ιταλίδα Καμίλα Τζόρτζι εγκατέλειψε λόγω τραυματισμού. Παρά το γεγονός ότι είχε τον τίτλο του φαβορί φτάνοντας στα προημιτελικά στα 4 από τα τελευταία 5 Grand Slam που έχει παίξει, μεταξύ αυτών και το Roland Garros της περασμένης χρονιάς, η Μέρτενς ήταν εμφανώς ανώτερη.

Η Βελγίδα, νούμερο 28 στο ταμπλό του Παρισιού, ισοφάρισε την καλύτερή της επίδοση με την πρόκριση για τον τέταρτο γύρο και η επόμενη αντίπαλός της θα είναι η Ρωσίδα Αναστάσια Παβλιουτσένκοβα που νίκησε την συμπατριώτισσά της, Αναστάσια Ποτάποβα.