Πρόωρος αποκλεισμός για την Παπαμιχαήλ στο 100αρι της Μαδρίτης

Πρεμιέρα με ήττα για την Δέσποινα Παπαμιχαήλ στο ITF Pro τουρνουά των 100.000 δολαρίων στη Μαδρίτη, και αποκλείστηκε πρόωρα από τα μονά της διοργάνωσης.

Η 30χρονη Ελληνίδα τενίστρια έχασε από την 23χρονη Γιαπωνέζα, Μάι Χοντάμα, με 6-4, 6-1, μετά από μία ώρα και 22 λεπτά αγώνα, και μένει εκτός από τη φάση των “32” του τουρνουά.

Στο 1ο σετ, η No. 157 του κόσμου κατάφερε να βρει απάντηση στα δύο από τα τρία break της Χοντάμα, όμως δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω, και έτσι έχασε το προβάδισμα.

Στο 2ο μέρος υπερασπίστηκε με επιτυχία μόλις μία φορά το σερβίς της, και έτσι αποχαιρετά τη διεκδίκηση του τίτλου στα μονά από νωρίς.

Πλέον, η Ελληνίδα στρέφει την προσοχή της στα διπλά της Μαδρίτης, όπου θα συνεργαστεί με την Ελένη Χριστοφή, και για τον 1ο γύρο θα αντιμετωπίσουν τις Λούσια Κόρτεζ Γιόρκα (Ισπανία) και Βασάντι Σίντε (Ινδία), με στόχο την είσοδό τους στα προημιτελικά.