Λάκη-Φαν ντε Πέερ 1-2: Ήττα στον τελικό και 2η θέση στο 15αρι στην Αττάλεια

Φιναλίστ τερμάτισε στο ITF Pro τουρνουά των 15.000 δολαρίων στην Αττάλεια της γειτονικής Τουρκίας η Μιχαέλα Λάκη, πραγματοποιώντας μία εξαιρετική αγωνιστική εβδομάδα, αλλά και φτάνοντας στον 4ο τελικό στην έως τώρα καριέρα της, και στον πρώτο εκτός συνόρων.

Η 18χρονη Ελληνίδα τενίστρια έφτασε μέχρι τον τελικό της διοργάνωσης, όπου και ηττήθηκε από την Βελγίδα Βίκυ Φαν Ντε Πέερ με ανατροπή στα σετ (3-6, 6-3, 6-2), μέσα σε 2 ώρες και 3 λεπτά αγώνα, και κατέκτησε τη δεύτερη θέση.

Στο 1ο σετ, η Λάκη πήρε προβάδισμα για τη νίκη πραγματοποιώντας 4(!) break, σε ένα πλήρως απρόβλεπτο παιχνίδι, ενώ στο 2ο μέρος οι ισορροπίες άλλαξαν, καθώς η Βελγίδα κατάφερε να σβήσει γρήγορα το σερβίς της Μιχαέλας και να ανακτήσει τον έλεγχο.

Στο decider, η No. 698 στον κόσμο ήταν καταιγιστική στα πρώτα 5 games, έχοντας ήδη 3(!) break, και παρά το 7ο (συνολικά στο ματς) break της No. 4 του ταμπλό, αλλά και το μεγάλο hold στο 7ο game, διατήρησε την ασφαλή απόσταση και ολοκλήρωσε την εντυπωσιακή της επιστροφή.