Paraguay Open: Νέος θρίαμβος για Σαλαζάρ και Τριάι!

Πάλι αυτές! Οι Αλεχάνδρα Σαλαζάρ και Γκέμα Τριάι στέφθηκαν πρωταθλήτριες του Paraguay Open, επικρατώντας στον τελικό των… αιωνίων αντιπάλων τους Πάουλα Χοσεμαρία και Αριάνα Σάντσεθ με 7-6(4), 7-6(9), κατακτώντας έτσι τον τρίτο σερί τίτλο τους στο World Padel Tour. Όπως δείχνει και το σκορ των δύο σετ, η μάχη ήταν εξαιρετικά σκληρή, ειδικά στο δεύτερο μέρος που αμφότερες οι ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους να κλείσουν το σετ, νωρίτερα από την τελική του έκβαση.

Με αυτή τη νίκη οι δύο Ισπανίδες εδραίωσαν περισσότερο την παρουσία τους στο Νο1 της κατάταξης, με τις Χοσεμαρία και Σάντσεθ να παραμένουν στο Νο2 και να γνωρίζουν την ήττα στον δεύτερο φετινό τους τελικό (ήταν νικήτριες στο Abu Dhabi Padel Master). Με το φινάλε του Paraguay Open, ουσιαστικά ολοκληρώθηκε και το πέρασμα του Τουρ από τη Λατινική Αμερική, με τις Σαλαζάρ και Τριάι να παίρνουν το τρόπαιο και στα τρία τουρνουά, αφού ήταν πρωταθλήτριες και στα Chile Open (Χιλή) και La Rioja Open (Αργεντινή).