Φιναλίστ στα διπλά του Μόναστιρ τα αδέρφια Σακελλαρίδη

Φιναλίστ τερμάτισαν οι Στέφανος και Δημήτρης Σακελλαρίδης στο ITF Pro τουρνουά των 15.000 δολαρίων του Μόναστιρ της Τυνησίας στα διπλά, που διεξήχθη αυτή την εβδομάδα.

Το Ελληνικό δίδυμο ηττήθηκε από τους Κινέζους Ξιν Γκάο και Αοράν Γουάνγκ με 6-2, 6-4, μετά από μία ώρα αγώνα και ένα λεπτό, και ολοκλήρωσαν την πολύ καλή πορεία τους στη διοργάνωση φτάνοντας στη 2η θέση.

Στο 1ο σετ, αμφότερες οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά από το σερβίς τους (1-1), όμως ήρθε γρήγορα το break για τους Κινέζους, που πήραν διαφορά, και τη μεγάλωσαν ακόμα περισσότερο με 2ο break sto 7o game (5-2). Στο αμέσως επόμενο, Γκάο και Γουάνγκ έκλεισαν με επιτυχία την πρώτη στροφή του αγώνα (6-2).

Στην επανάληψη, οι αντίπαλοι της Ελληνικής ομάδας έκαναν ξανά break με το “καλησπέρα”, υπερασπίστηκαν το σερβίς τους στο 2ο game, και από εκεί και πέρα διατήρησαν την απόσταση χωρίς κινδύνους, για να πάρουν τη straight νίκη και τον τίτλο του 15αρι τουρνουά.