Παύλου-Κβάτοβα 2-1: Πρόκριση στους “16” στο 25αρι της Αττάλειας

Την πρόκριση για τους “16” του ITF Pro τουρνουά των 15.000 δολαρίων πήρε η Δήμητρα Παύλου, το οποίο διεξάγεται στην Αττάλεια της Τουρκίας, το χρονικό διάστημα 27/02-05/03.

Η 18χρονη Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε της Αλίνα Κβάτοβα με 2-1 σετ (6-4, 5-7, 6-3), μετά από 2 ώρες και 7 λεπτά αγώνα, και συνεχίζει στη διοργάνωση, με φόντο την είσοδό της στην τελική 8αδα.

Στο 1ο σετ, η Παύλου ξεκίνησε δυναμικά στο κορτ, κατακτώντας τα πρώτα τρία games, έχοντας και break στο ενδιάμεσο (3-0), όμως η Αλίνα απάντησε άμεσα, έφτασε στην ισοφάριση σβήνοντας το break, ενώ μετέπειτα προσπέρασε με νέο break (4-3).

Η Δήμητρα κατάφερε άμεσα να επαναφέρει τις ισορροπίες με το 2ο προσωπικό της break (4-4), και στη συνέχεια δεν απειλήθηκε από την αντίπαλό της, καθώς σέρβιρε άψογα στο 9ο game, και στο 10ο της ξανά έσπασε το σερβίς, για να κλείσει υπέρ της την πρώτη στροφή του αγώνα (6-4).

Στο 2ο σετ, παρά το καλό ξεκίνημα της 18χρονης Ελληνίδας, η Κβάτοβα απάντησε άμεσα και ισοφάρισε σε δύο περιπτώσεις (2-2,3-3), ενώ μετέπειτα πήρε και προβάδισμα ασφαλείας, φτάνοντας για εκείνη την ώρα τα 4 break στο παιχνίδι (5-3).

Η Παύλου έφτασε ξανά στην ισοφάριση στο 10ο game, αλλά δε μπόρεσε να μείνει στη διεκδίκηση του σετ, καθώς έχασε στις λεπτομέρειες το 11ο game, ενώ έμεινε στον πόντο στο αμέσως επόμενο, με την Ρωσίδα να ισοφαρίζει και να στέλνει την “παρτίδα” στο decider (7-5).

Στο 3ο σετ, η Δήμητρα ξεκίνησε εκ νέου αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο, τρέχοντας νέο σερί με 3/3 κερδισμένα games και διατήρησε την απόσταση ως έχει μέχρι τέλους, για να περάσει στον επόμενο γύρο.

Εκεί θα συναντήσει την 21χρονη Σλοβένα, αλλά και No. 1105 του κόσμου, Νόκα Τζούριτς, με στόχο την πρόκριση στους “8” της Τουρκίας.