Λάκη-Άλμπι 1-2: Ήττα και αποκλεισμός στους “32” στο 25αρι της Γαλλίας

Αποκλείστηκε στη φάση των “32” του ITF Pro τουρνουά των 25.000 η Μιχαέλα Λάκη, το οποίο διεξάγεται στη Γαλλία, το χρονικό διάστημα 27/02-05/03.

Η 17χρονη Ελληνίδα τενίστρια ηττήθηκε από την Αουντρέι Άλμπι με 2-1 σετ (7-6(3), 3-6, 6-3), μετά από μία ώρα και 55 λεπτά αγώνα, και έμεινε εκτός συνέχεια από τη διοργάνωση στα μονά.

Στο 1ο σετ, καμία δεν κατάφερε να “παραβιάσει” το σερβίς της άλλης, και έτσι η “μάχη” οδηγήθηκε στο tie-break, όπου μετά από 10 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα, η Βελγίδα κατάφερε να επικρατήσει με επιμέρους σκορ 7-3, και να κάνει το πρώτο βήμα για τη νίκη (7-6(6).

Στο 2ο σετ, μέχρι και το 4ο game το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (2-2), μέχρι που στο αμέσως επόμενο η Λάκη έσπασε το σερβίς της αντιπάλου της και πήρε προβάδισμα. Η διαφορά παρέμεινε ίδια μέχρι το 8ο game, ώσπου η Μιχαέλα έκανε νέο break στο τελευταίο game της 2ης στροφής του αγώνα, και έστειλε το ματς στο decider (6-3).

Στο 3ο και τελευταίο σετ, η Γαλλίδα προηγήθηκε χάρις το εναρκτήριο break της, διατήρησε την απόσταση ως έχει μέχρι και το 8ο game, και όπως έκανε η Λάκη, έτσι και αυτή έκλεισε το ματς στο 9ο game με το 2ο προσωπικό της break στο ματς, για να περάσει στον επόμενο γύρο (6-3).