Βιλέτ-Χριστοφή 0-2: Πρόκριση στους “16” του Μόναστιρ

Την πρόκριση για τη φάση των “16” του ITF Pro τουρνουά των 25.000 δολαρίων πήρε η Ελένη Χριστοφή, το οποίο διεξάγεται στο Μόναστιρ της Τυνησίας, το χρονικό διάστημα 20-26/02.

Η 29χρονη Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε με 2-0 σετ (6-3, 6-1) της Γαλλίδας Μαρί Βιλέτ, μετά από μία ώρα και 10 λεπτά αγώνα, και θα συνεχίσει στη διοργάνωση, με φόντο μία θέση στην τελική 8αδα.

Στο 1ο σετ, η Χριστοφή είχε 4(!) break, και έφτασε με άνεση στην κατάκτησή του, χαρίζοντας συνολικά 3 games στην αντίπαλή της, εκ των οποίων τα 2 ήταν και αυτά break (6-3).

Στην επανάληψη, παρά το ισορροπημένο ξεκίνημα, η No. 745 του κόσμου έτρεξε ένα σερί με 5/5 κερδισμένα games, φτάνοντας συνολικά τα 6 games στο παιχνίδι, και χαρίζοντας μόλις ένα game έφτασε στην straight νίκη (6-1).

Στους “16”, η Ελένη θα κληθεί να ξεπεράσει το εμπόδιο είτε της Έλενα Μιλοβάνοβιτς από τη Σέρβια, είτε της Τζένιφερ Λούικχαμ από την Ινδία.