Αποκλεισμός στον 1ο γύρο των προκριματικών στη Μέριδα για τη Δέσποινα Παπαμιχαήλ

Δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για το κυρίως ταμπλό του WTA 250 τουρνουά στη Μέριδα του Μεξικού η Δέσποινα Παπαμιχαήλ, καθώς αποκλείστηκε στο πλαίσιο του 1ου γύρου των προκριματικών της διοργάνωσης.

Η 29χρονη Ελληνίδα τενίστρια ηττήθηκε με 2-1 σετ από την Γαλλίδα Λεόλια Ζινζιν (7-5, 1-6, 6-3), μετά από 2 ώρες και 25 λεπτά αγώνα, και έχασε την ευκαιρία να περάσει στον 2ο γύρο του τουρνουά.

Επόμενη αντίπαλος για την 27χρονη Γαλλίδα, αλλά No. 5 του ταμπλό, είναι η Έρικα Αντρέβα, που είναι το No. 9 στο ταμπλό της διοργάνωσης.