Rotterdam Open: Νικητής στον… ολλανδικό εμφύλιο ο Χρίκσπουρ (vid)

Την πρόκριση για τα ημιτελικά του Rotterdam Open πανηγύρισε ο Ταλόν Χρίκσπουρ. Ο Νο61 στον κόσμο Ολλανδός επικράτησε του συμπατριώτη του Χάις Μπράουερ με 6-4, 6-4, κερδίζοντας έτσι για μόλις δεύτερη φορά στην καριέρα του τη συμμετοχή του στην τελική τετράδα ενός τουρνουά της ATP.

Αμφότερα τα σετ ήταν τόσο κλειστά, όσο… δείχνει το τελικό τους σκορ. Στο πρώτο μέρος ο Χρίκσπουρ βρήκε το μοναδικό μπρέικ στο 3ο γκέιμ, έσβησε ένα μπρέικ πόιντ στο αμέσως επόμενο και πορεύθηκε με αυτό το προβάδισμα ως το 6-4.

Στο δεύτερο μέρος, ξανά ο 26χρονος Ολλανδός προηγήθηκε με μπρέικ, αυτή τη φορά στο 5ο γκέιμ. Όντας μπροστά με 5-4 και το σερβίς στα χέρια του, ο Χρίκσπουρ βρέθηκε απέναντι σε μπρέικ πόιντ, αλλά το έσβησε και στην συνέχεια έκλεισε το σετ στο 6-4 και το ματς έπειτα από 1 ώρα και 17 λεπτά αγώνα.

Στα ημιτελικά ο Ταλόν Χρίκσπουρ θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Γιανίκ Σίνερ, ο οποίος επικράτησε νωρίτερα με 6-1, 6-3 του Σταν Βαβρίνκα.